Gmina Tuczna: Bocianie gniazdo zapycha nam komin

  • 12.06.2019, 10:19 (aktualizacja 13.06.2019, 09:25)
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Tuczna: Bocianie gniazdo zapycha nam komin
Do naszej redakcji zgłosił się Józef Jarocki z Bokinki Pańskiej. Żali się, na dachu jego domu zagnieździł się nie lada gość. Sęk w tym, że zajął komin. - Gałęzie zapychają nam kanał dymny – twierdzi mężczyzna. - W okresie lęgowym zdjęcie gniazda to skomplikowana procedura – odpowiada Paweł Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Bokinkę Pańską bociany – bo o nich mowa – upodobały sobie szczególnie. Wzdłuż drogi na słupach elektrycznych znajduje się aż 14 gniazd. - Podobną sytuację mieliśmy już kilka lat temu. Boćki uwiły sobie gniazdo akurat na dachu naszego domu. Dopiero po interwencji Słowa Podlasia przeniesiono je na słup. Liczymy na to, że i tym razem się uda – wyraża nadzieję pan Józef. - W tym roku ptaki próbowały zbudować gniazdo na słupie, który znajduje się w pobliżu budynku. Niestety nie udało im się, dlatego przeniosły się na nasz komin. Patyki wpadają do kanału oraz leżą na połaci dachowej. Nie możemy palić w piecu, a przecież mamy czasem potrzebę nagrzania ciepłej wody. Tak się nie da funkcjonować. Mamy z żoną po 80 lat. Sami nie poradzimy sobie z problemem. Tym bardziej, że bociany są teraz pod ochroną.

Fakt ten potwierdza Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie. - W okresie lęgowym, czyli od 1 marca do 15 października, nie można na własną rękę przenieść czy zniszczyć bocianiego gniazda. Zabraniają tego przepisy. Jeżeli faktycznie gniazdo utrudnia funkcjonowanie mieszkańców domu, muszą się zwrócić do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie specjalnego pozwolenia. Wniosek dostępny jest na stronach internetowych. Podobnie jest w przypadku zabijania ptaków oraz niszczenia ich jaj. Tu należy zwrócić się o pozwolenie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – informuje Duklewski.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 24

Justyna Lesiuk-Klujewska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
...
... 14.06.2019, 10:36
W okresie lęgowym, czyli od 1 marca do 15 październik... Nie rozumiem dlaczego okres lęgowy bocianów trwa aż do 15 października skoro bociany odlatują już w sierpniu...

Pozostałe