Gmina Kąkolewnica: Mieszkańcy zapłacą nawet 80 procent więcej

  • 14.06.2019, 09:57
  • Joanna Danielewicz
Gmina Kąkolewnica: Mieszkańcy zapłacą nawet 80 procent więcej
Od lipca wzrosną ceny za śmieci. Za segregowane trzeba będzie zapłacić 8 złotych miesięcznie od osoby, a za zmieszane – 18 zł. Jak wyliczył radny Piotr Jezierski, podwyżki sięgną nawet 80 procent. - To drastyczne podniesienie cen – twierdzi radny. Gmina tłumaczy, że inaczej gospodarka komunalna się nie zbilansuje. - Samorząd nie może dokładać do śmieci, bo złamie dyscyplinę finansową – tłumaczy sekretarz gminy, Marcin Czyżak.

Jak wynika z szacunków wydziału gospodarki komunalnej w gminie, w tym roku za zagospodarowanie odpadów komunalnych samorząd zapłaci 766 tys. zł. Dla porównania, w roku ubiegłym kwota ta wyniosła 488 tys. zł. - Od kwietnia mocno podrożały ceny frakcji przyjmowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach. O 70 tysięcy więcej płacimy też w tym roku za odbiór i wywóz śmieci. Już w ubiegłym roku do gospodarki komunalnej dołożyliśmy 16 tys. zł – przedstawiała radnym wyliczenia Anna Szczygieł, inspektor w wydziale komunalnym.

Wątpliwości do zaproponowanych podwyżek zgłosił radny Piotr Jezierski. - Za odbiór odpadów segregowanych zapłacimy 60 procent więcej, a niesegregowanych – 80 procent. To drastyczne podwyżki – stwierdził Jezierski i zaproponował, by za segregowane płacić 6,5 zł od osoby (dotąd było 5 zł), a za niesegregowane 15 zł/os. (dotąd 10 zł/os.).

- Gdyby poprzednia rada podniosła ceny za odbiór w ubiegłym roku, dziś ta podwyżka nie byłaby tak drastyczna – zwrócił uwagę koledze, który był w poprzedniej radzie, radny Piotr Łątka. - Jakie widzi pan rozwiązanie? Gmina ma dopłacać za nasze śmieci? Kto pana zdaniem ma pokryć te koszty?

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 24

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe