Parczew: Mieszkańcy dostaną po kieszeni

  • 17.06.2019, 08:36
  • Tomasz Wachulski
Parczew: Mieszkańcy dostaną po kieszeni
Władze podjęły uchwałę o podwyżce opłaty śmieciowej. Ci, którzy segregują nieczystości będą płacili o 4 zł więcej za osobę w rodzinie. Koszty odbioru odpadów niesegregowanych wzrosną o 8 zł za osobę. Nowe stawki będą obowiązywały od lipca.

Wydawałoby się, że gdy mieszkańcy sami segregują wyprodukowane przez siebie odpady, to ich przetworzenie powinno być tańsze. Tymczasem jest coraz drożej. Dlaczego? Główny powód to podwyższona opłata za przyjęcie odpadów komunalnych przez Zakład Zagospodarowania Odpadów dla Regionu Biała Podlaska. Wpływ na wyższe stawki ma też m.in. podwyżka płac pracowniczych oraz wzrost cen paliw.

- Stawki opłaty śmieciowej ustalone 31 maja 2016 roku nie są wystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu oraz edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi – uzasadniają władze miasta.

Od 1 lipca dla mieszkańców miasta segregujących odpady stawka wzrośnie więc z 12 do 16 zł w przypadku jednej osoby. Opłata dla rodziny dwuosobowej wyniesie 28 zł (było 20 zł), trzyosobowa rodzina zapłaci miesięcznie 42 zł (wzrost z 30 zł). Opłata dla rodziny liczącej cztery osoby poszybuje z 40 do 56 zł, zaś dla pięcioosobowej z 50 do 70 zł.

Z kolei w przypadku miejscowości wiejskich gminy Parczew stawka dla jednej osoby zostanie podwyższona z 10 do 14 zł, a dla rodziny dwuosobowej z 16 do 24 zł. Rodzina trzyosobowa zapłaci miesięcznie 36 zł (do tej pory było 24 zł). Stawka dla czteroosobowej rodziny wyniesie 48 zł (wzrost z 32 zł), natomiast dla rodziny liczącej pięć osób opłata zwiększy się z 40 do 60 zł.

 

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe