Architektura Podlasia jest unikalna w skali kraju

  • 16.06.2019, 09:50
  • Anna Chodyka
Architektura Podlasia jest unikalna w skali kraju
- Mamy być z czego dumni, nasi pradziadowie dokonali czegoś niebywałego. Stworzyli w architekturze własny, nigdzie indziej niespotykany styl - podkreśla konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz, który właśnie wydał książkę pt. "Drewniana architektura sakralna południowego Podlasia".

Publikacja zawiera analizę budownictwa, katalog  zabytków, ma też wiele rysunków i zdjęć, które samodzielnie wykonał autor. W architekturze drewnianej  południowego Podlasia bez trudu wyróżnić można formy, które są na tyle unikalne, by nazwać je stylem bialskim lub radzyńskim. Jan Maraśkiewicz opisuje oba typy i przedstawia kilkadziesiąt kościołów, kaplic i cerkwi, które oddają piękno charakterystyczne dla regionu. - Zależy mi, by pokazać osobom zajmującym się ochroną drewna, a także naukowo zajmującym się opracowaniem budownictwa drewnianego oraz mieszkańcom, że tutejsi architekci wypracowali oryginalne, niespotykane formy w pozostałych częściach kraju. Powinniśmy to popularyzować i tym się chwalić.

- W architekturze murowanej, nawet najpiękniejsze kościoły są zależne od wzorów włoskich, francuskich, bądź innych.  W architekturze drewnianej  pojawiły się formy, które zostały przemyślane, opracowane i wdrożone przez naszych dziadów i pradziadów. Poza tym bardzo podoba mi się architektura drewniana – przyznaje Jan Maraśkiewicz.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 24

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe