Biała Podlaska: Czy miasto powinno odsprzedać działki wojsku?

  • 19.06.2019, 09:26
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Czy miasto powinno odsprzedać działki wojsku?
Temat podstrefy ekonomicznej na terenie byłego lotniska należy uznać za zamknięty. Wojsko przejmuje wszystko, czyli całe tereny polotniskowe. Teraz kwestią jest, co począć z 64 ha terenu miasta, odciętego przez parcele wojskowe. Podstrefy tam na pewno już nie będzie.

Podstrefa ekonomiczna miała obejmować ok. 96 ha. W jej skład wchodzić miały działki należące do Agencji Mienia Wojskowego, działki miejskie oraz tereny należące do Lasów Państwowych. Miasto, by uatrakcyjnić tereny dla inwestorów, zamierzało je uzbroić. Starało się o dofinansowanie tej inwestycji z funduszy unijnych. Początek końca planowania podstrefy zaczął się od decyzji Agencji Mienia Wojskowego, która w listopadzie ub. r. poinformowała, że swoich terenów (24 ha) na cele organizacji podstrefy nie przekaże. Wyjaśniano, że są one istotne dla obronności i bezpieczeństwa państwa. Miasto pismem z 3 stycznia poinformowało więc urząd marszałkowski, że wycofuje z konkursu wniosek o dofinansowanie projektu, związanego z uzbrojeniem planowanych na terenie lotniska terenów inwestycyjnych, choć w dalszym ciągu dysponowało 64 ha swoich działek.

Jak mówił wówczas Michał Romanowski, naczelnik wydziału rozwoju i promocji miasta Biała Podlaska, plany wojska wiążą miastu ręce. - To uniemożliwia dojazd do uzbrajanych terenów. Prezydent składając wniosek o dofinansowanie, oświadczył pod rygorem odpowiedzialności karnej, że do objętych projektem terenów istnieje dostęp komunikacyjny – uszczegóławia naczelnik. - Budowa innej drogi dojazdowej do tych terenów wymaga mnóstwa czasu i ogromnych nakładów pieniędzy.

W ostatnich dniach prezydent Michał Litwiniuk przyznał już wprost w Katolickim Radiu Podlasie, że podstrefa na lotnisku nie ma racji bytu.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 25

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mechanik
Mechanik 20.06.2019, 09:27
A spalona guma? Gdyby nie na lotnisku była by palona w miescie! Dobrze że chociaż ludzie z PZM potrafią wykorzystać kawałek lotniska
Mechanik
Mechanik 20.06.2019, 09:24
Przez tyle lat nie robiono nic by powstało tam cokolwiek. Miejsca pracy? Każda inwestycja jest blokowania przez ludzi na stołach którzy nie dostali swojej doli. Np. Miał być piękny stadion którego do obsługi potrzeba parę rąk do pracy a został teren pod domki. Miało powstać centrum handlowe (karuzela) i też tylko rozgrzebane. A z drugiej strony ludzie by nie wyjeżdżali gdyby psełdo inwestorzy godziwe płacili za pracę. W Polsce mniejsze lotnisko zostało przekształcone w Brzegu ( woj. Opolskie) na strefę i to powinien być przykład dla rządzących w jaki sposób pełnić funkcję dla ludzi a nie dla własnej kieszeni.
Smuteczek
Smuteczek 19.06.2019, 19:00
Powinien wykopać sztuczne jezioro ... może przyciągnie turystów, bo inwestycji biznesowych już nie ma do czego przyciągać. Jak zwykle Biała została w czarnej...wiemy gdzie :-(
T.
T. 19.06.2019, 18:15
Pan prezydent powinien oddać te64ha w zamian za pas południowy który miastu zawsze się przyda. Jak tego nie zrobi to będzie ostatnim i jednym prezydentem który wyprowadzi lotnictwo i historię lotniczą z Białej Podlaskiej.
Bialszczani
Bialszczani 19.06.2019, 22:06
Podlasiacy,
Zrozumcie że to ok.1800 miejsc pracy dla Białej P. Jest szansa że miasto odzyje, bo jak naradzie to młodzież wyjeżdża i nasze społeczeństwo się starzeje. Inaczej na Lotnisku nie bedzie Nic prócz spalonej gumy scigaczy.
awiator
awiator 20.06.2019, 17:40
Oddanie całego lotniska, bez pozostawienia chociaż jednego pasa startowego, to koniec lotnictwa w Białej. Jednostka wojskowa nie potrzebuje dla wojsk lądowych dużej, płaskiej przestrzeni. Pasy się zmarnują a Biała jest za biedna, aby kiedykolwiek odbudować lotnisko.
Biała dostała szansę dziedzicząc po wojsku lotnisko - teraz tą szansę bezpowrotnie straci, jeżeli nikt nie ruszy palcem.
Ludzi do miast przyciągają możliwości. Posiadanie własnego lotniska w tej części regionu to też potencjalna szansa na rozwój. Jeżeli będziemy tracić takie szanse, to faktycznie biała się wyludni. W innych miejscach kraju lotniska sie buduje, a my jak zwykle musimy być "oryginalni" i zgadzamy się na utratę lotniska.
Brawo, czego się pozbędziemy w następnej kolejności?

A co do wojska - mamy olbrzymie tereny wokół białej na których mogą stacjonować wojska lądowe.
Terenów pod lotnisko nie tak łatwo znaleźć, pomijam opłacalność takiej inwestycji od zera..

Pozostałe