Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:17
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Nasz reportaż: Połączyła ich pasja, teraz są jak rodzina

Ponad 900 osób, 15 małżeństw, 49 wyjazdów zagranicznych na 4 kontynenty, ponad 900 koncertów, z czego 330 za granicą, 250 tys. przejechanych kilometrów. Ponadto medale, puchary, wyróżnienia, a w 2009 roku Bialska Nagroda Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej – to 45 lat Zespołu Tańca Ludowego Biawena. - Naród bez kultury traci swoją tożsamość. Naszym zadaniem jest pokazywać te wartości młodym pokoleniom – mówi Rafał Izbicki, syn założycieli zespołu Marii i Janusza Izbickich.
Nasz reportaż: Połączyła ich pasja, teraz są jak rodzina

Maria i Janusz Izbiccy poznali się w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Oboje studiowali chemię. Przyłączyli się do tamtejszego Zespołu Tańca Ludowego UMCS, obecnie im. Stanisława Leszczyńskiego. Byli parą taneczną, zostali parą w życiu. Doczekali się trzech synów. - Pasją zaraził ich Stanisław Leszczyński, założyciel ZTL UMCS. Moja mama skończyła studia wcześniej i trafiła do Zakładów Przemysłu Wełnianego Biawena w Białej Podlaskiej. To w zasadzie w jej głowie narodził się pomysł utworzenia przy zakładach zespołu ludowego – opowiada Rafał Izbicki, który po śmierci Janusza Izbickiego, został kierownikiem zespołu. - Rok później do zakładów trafił jej mąż, a mój ojciec, który przyłączył się do pomysłu i wspólnie utworzyli Zespół Tańca Ludowego Biawena przy Zakładach Przemysłu Wełnianego Biawena, a dzięki wsparciu ówczesnego dyrektora, pana Zaremby, zespół powstał 6 lutego 1974 roku.

Tego dnia odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, w którym wzięło udział 28 osób - 18 pań i 10 panów. Dwa miesiące później, w kwietniu podczas Dnia Włókniarza zespół miał swój pierwszy występ. Zespół wykonywał i cały czas wykonuje tańce regionalne i narodowe, m.in. polonezy, kujawiaki, mazury szlacheckie czy krakowiaki. Przez 45 lat przewinęło się przez niego ponad 900 osób. Niektóre zostały na dłużej, inne rezygnowały po pewnym czasie. Niektórzy znaleźli w zespole swoje drugie połówki, wielu - przyjaciół na całe życie, na dobre i na złe.

- Jakoś zimą zacząłem rozmawiać z kolegą, też geodetą, że istnieje taki zespół, ale samemu to jakoś głupio było iść, poza tym moja mama była jednym z opiekunów zespołu z ramienia rady zakładowej. Poszliśmy z kolegą na tę próbę. Stanęliśmy, trwała właśnie rozgrzewka, podszedł do nas Janusz Izbicki, który wtedy był instruktorem i spytał, po co przyszliśmy Kiedy mu wyjaśniliśmy, powiedział, że skoro chcemy tańczyć to mamy się przebierać i stawać na rozgrzewkę od razu. To był 1977 rok – opowiada Tadeusz Kobiałko, kronikarz Biaweny. 

ZTL Biawena prowadzi stały nabór do swojego zespołu. Na chwilę obecną nie ma grupy dziecięcej, więc mile widziane są osoby od lat 16 do 106. Próby odbywają się w każdą środę o godzinie 19:30 w Bialskim Centrum Kultury przy ul. Warszawskiej 11.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 25


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robert 21.06.2019 17:42
Pierwszy koncert odbyl sie 29 kwietnia 1974r. w sali Technikum Ekonomicznego.Dla wiekszosci to juz historia.Pozdrawiam zyjacych uczestnikow tego wystepu.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama