Jolanta Gawryluk

  • 03.07.2019, 12:47 (aktualizacja 08.07.2019, 17:10)
  • (ach)
Jolanta Gawryluk
Jolanta Gawryluk z Łobaczewa Małego jest założycielką Koła Aktywnych Kobiet, zajmuje się w ramach jego działalności promocją potraw regionalnych i odszukiwaniem dawnych receptur wśród najstarszych mieszkanek oraz odtwarzaniem tych przepisów.

Prowadzi zespół śpiewaczy Łobaczewianki. Panie wyjeżdżają na różne przeglądy i spotkania. Do najważniejszych nagród, które zdobyły należą Perła otrzymana w 2015 r. w Poznaniu, w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów, za potrawę golasy z kaszy gryczanej z serem, które zostały już wpisane na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa, o co wcześniej zabiegały gospodynie. Druga Perła została przyznana w 2018 r. za kakory, to potrawa Kresów Wschodnich. Reprezentowały również województwo lubelskie na Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu, która odbyła się w grudniu zeszłego roku. - Nasze stanowisko odwiedził prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Gratulowali nam naszej działalności i specjałów, których spróbowali – wspomina Jolanta. Swoje wypieki Koło Aktywnych Kobiet prezentowało też na Sielskich Smakach w Warszawie, na których było przedstawicielem województwa lubelskiego. 

Jolanta Gawryluk koło prowadzi od 10 lat. Podkreśla, iż w tym czasie udało się dzięki działalności zintegrować panie z Łobaczewa Małego. Członkinie prowadzą też różne warsztaty i akcje charytatywne, np. co roku odwiedzają osoby samotne. Jolanta dotychczas przeprowadziła wraz innymi paniami dziesiątki wywiadów etnograficznych z mieszkańcami gminy, by poznać stare przepisy. Udało się do tej zebrać 30 unikatowych receptur. Razem z innymi gospodyniami korzysta też z książki kucharskiej wydanej w 1929 r., którą udostępniła jedna z mieszkanek gminy. Jako założycielka zabiega też aktywnie o fundusze zewnętrzne, m.in. z Unii Europejskiej na dalszą działalność. Jest także radną gminy Terespol.

Aby zagłosować na Jolantę Gawryluk należy wyciąć kupon z aktualnego numeru Słowa Podlasia lub wysłać SMS o treści SGO.2  na numer 7248 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS)

(ach)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe