Region: Szefowa weterynarii - Z tłumem się nie dyskutuje

  • 05.07.2019, 10:30
  • Joanna Danielewicz
Region: Szefowa weterynarii - Z tłumem się nie dyskutuje
Trwa postępowanie sądowe w sprawie blokady drogi w Dawidach, którą zorganizowali w ubiegłym roku rolnicy, uniemożliwiając weterynarzom wybicie świń. Anna Gołacka, powiatowy inspektor weterynarii, której obecności na blokadzie życzyli sobie rolnicy, wyjaśniała, że z tłumem się nie dyskutuje, a lekarzy z wykonania decyzji ubojowych wycofała, bo obawiała się o ich życie i zdrowie.

Przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej rozpatrującym sprawę 20 rolników, którzy 17 lipca ubiegłego roku zablokowali drogę w Dawidach, by uniemożliwić weterynarii przeprowadzenie uboju świń w pięciu gospodarstwach. Zeznania w ubiegłym tygodniu składała Anna Gołacka, powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie. To ona zdecydowała o wstrzymaniu wykonania decyzji ubojowych w tym dniu. Ją też chcieli widzieć na blokadzie zebrani tam rolnicy. Nie doczekali się jednak jej przybycia.

– Wcześniej rozmawiałam z ludźmi w Dawidach, chodziłam od domu do domu i tłumaczyłam, czemu takie działania jak ubój są potrzebne. Na tym terenie w bardzo krótkim czasie odnotowaliśmy 7 przypadków ASF u świń. Ubój kontaktowy, w gospodarstwach leżących w pobliżu ognisk, był konieczny, by powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby – zeznawała Gołacka.

Przyznała, że w rozmowie telefonicznej z Markiem Lubańskim, ówczesnym zastępcą komendanta powiatowego policji w Parczewie usłyszała informację, że rolnicy chcieliby żeby przyjechała do Dawid. – Spotkanie z tłumem na drodze moim zdaniem nie ma sensu. Tłum nie był stroną w postępowaniu. Osoby bezpośrednio zainteresowane, czyli rolnicy, których dotyczyły decyzje mogli przyjechać do inspektoratu, by porozmawiać – twierdziła powiatowa lekarz weterynarii.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 27

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe