Gmina Hanna: Perła na wschodnich rubieżach [GALERIA]

  • 07.07.2019, 08:30
  • Anna Chodyka
Gmina Hanna: Perła na wschodnich rubieżach [GALERIA]
W Hannie otworzono centrum religijno- zabytkowe. Składa się na nie kompleks budynków wraz z XVIII wiecznym kościołem p.w. św. Piotra i Pawła. Jak zaznacza wójt gminny Grażyna Kowalik, dzięki tej inwestycji miejscowość stała się perłą na wschodnich rubieżach i powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego.

Uroczystość rozpoczęła wystawa prac Stanisława Baja w budynku po dawnej szkole, który także został odnowiony w ramach przedsięwzięcia. Dzięki funduszom unijnym urządzono w nim galerię sztuki oraz izbę pamięci, gdzie można obejrzeć przedmioty codziennego użytku z XIX wieku. - Nie wyobrażam sobie nikogo innego, kto mógłby rozpocząć cykl wystaw. Stanisław Baj ukochał to miejsce. Jest też honorowym obywatelem gminny Hanna. Często odwiedza to miejsce, wielokrotnie byliśmy też zapraszani do jego posiadłości w Dołhobrodach. Utrzymujemy kontakty, kilka lat temu świętowaliśmy uroczyście jego sześćdziesiąte urodziny – mówi Mariola Kuć, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie.

Na wystawie można obejrzeć dziewięć prac. Pierwsza część to portrety, a druga ukazuje fantasmagoryczną wizję rzeki Bug. Niektóre obrazy powstały specjalnie na tę wystawę, ale są też prace, które pochodzą z początku  twórczości artysty, kiedy malował on realistycznie. -Założyliśmy, że wystawa powinna być lekka i przejrzysta, a zarazem ma być przekrojem przez twórczość malarza. Prace możemy oglądać do 31 sierpnia – informuje dyrektor Kuć. I dodaje, iż Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach, dlatego z umiłowaniem maluje Bug, chętnie tworzy też wizerunki sąsiadów, w jego dorobku znaczącą rolę zajmują portrety matki. Jest też autorem pierwszego w Polsce epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie Królewskim.

Następnie odbył się koncert zespołu Raz Dwa Trzy "Ważne piosenki", a po nim rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji siedleckiej biskupa Kazimierza Gurdy. W tym czasie dokonano też rekonsekracji czyli ponownego wyświęcenia kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po eucharystii zebrani mieli okazję wysłuchać prezentacji Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa oraz zespołu Szalom z Chełma. Po nich mieszkańcy i przybyli goście oraz turyści wzięli udział w zabawie do białego rana.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 27

 

Anna Chodyka

Zdjęcia (72)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wierna
Wierna 07.07.2019, 17:34
Szkoda tylko.ze nikt nie gra na organach.msze są bez organisty.przykre.

Pozostałe