Anna Szpura

  • 05.07.2019, 14:33 (aktualizacja 08.07.2019, 17:40)
  • (pc)
Anna Szpura
Anna Szpura od lat aktywnie działa na rzecz promocji kultury wschodniej Polski, szczególnie jeśli chodzi o walory kulinarne. Z zawodu jest inżynierem, ukończyła również kulturoznawstwo.

Prowadzi Koło Gospodyń Wiejskich "Korniczanki",  a także warsztaty kulinarne m.in. od dwóch lat pokazy wytwarzania sękacza, w których chętnie biorą udział miłośnicy kuchni. Jest również pasjonatką rękodzieła artystycznego i prowadzi własną pasiekę. Od piętnastu lat zajmuje się odtwarzaniem starych i zapomnianych zwyczajów kulinarnych na terenie gminy Stara Kornica.

W 2014 roku otrzymała Perłę Kulinarną za korowaj weselny, jest laureatką honorowej nagrody Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego "Klucz do polskiej spiżarni" w 2016 roku, laur marszałka województwa mazowieckiego za najlepszy produkt żywnościowy w kategorii "Miody", ponad dziesięciokrotnie była laureatką konkursu "Smaki Regionu" województwa mazowieckiego. W 2015 jej projekt kulinarny otrzymał wyróżnienie Fundacji Demokracji Lokalnej, dwa razy była również zwyciężczynią w konkursie "Korowaj mielnicki" i wiele wiele innych.

Od dziecka gotowanie było jej pasją, a umiejętności przekazały jej mama i babcia. W rodzinnym domu Anny Szpury wiele czasu poświęcano na wspólne gotowanie, a już jako uczennica podstawówki potrafiła przygotować pełnowymiarowy obiad. Jej specjalnością jest korowaj, czyli tradycyjny obrzędowy wypiek w tradycji wschodniej. Jej korowaje wraz z całym odtworzonym procesem wypieku, jeżdżą po całym świecie na przeróżne wystawy i konkursy m.in. do Francji, Gruzji i Szkocji.

Anna Szpura jest autorką i współautorką wielu publikacji kulinarnych, od kilku lat pisze artykuły do "Pisma Folkowego" na temat tradycji kuchni wschodniej Polski i naszych sąsiadów m.in. Litwy i Białorusi. Dziesięć produktów wprowadziła na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Na domowym stole Anny Szpury goszczą najczęściej pierogi, do ulubionych należą te pieczone z bobem. Jest wszechstronnie utalentowana, bo oprócz kulinariów interesuje się, jak sama przyznaje kulturą i życiem związanym z polską wsią. 

Aby zagłosować na Annę Szpurę należy wyciąć kupon z aktualnego numeru Słowa Podlasia lub wysłać SMS o treści SGK.6 na numer 7248 (Koszt 2,46 zł z VAT za SMS)

(pc)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe