Biała Podlaska: Krajobraz po rekrutacji do szkół średnich

  • 10.07.2019, 11:41
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Krajobraz po rekrutacji do szkół średnich
Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich w Białej Podlaskiej. Absolwenci szkół podstawowych oraz ostatnich klas gimnazjalnych najchętniej wybierali I LO im. J. I. Kraszewskiego, dużą popularnością cieszyło się IV LO im. S. Staszica oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1, potocznie nazywany ekonomikiem. Gdy minęły emocje związane z niepewnością o miejsce w wybranej szkole, zaczął się stres w kolejkach do badań lekarskich.

Z powodu kończącego się terminu składania dokumentów do szkół, w poniedziałek - 8 lipca, w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Okopowej utworzyły się długie kolejki absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców. Niektórzy czekali nawet kilka godzin, by zostać przyjętym przez lekarza specjalistę. Jak wyjaśnia dr Zbigniew Karwacki, kierownik oddziału WOMP w Białej Podlaskiej, długi czas oczekiwania na przyjęcie wynikał z faktu, iż ZSZ nr 1 i ZSZ nr 2 wyznaczyły krótki czas na uzupełnienie dokumentów, co jak dodaje, jego zdaniem wynika z zarządzeń kuratora oświaty.

– Kolejki są długie, ale główną przyczyną jest fakt, iż do szkół średnich idą podwójne roczniki. W naszej instytucji wszyscy lekarze pracują, nikt nie jest na zwolnieniu ani na urlopie. Robimy, co w naszej mocy, by zapewnić jak najlepszą obsługę pacjentów – zaznacza dr Zbigniew Karwacki.

Do szkół publicznych z podstawówek przyjęto 1155 uczniów, do placówek niepublicznych 222 uczniów, a sześciu uczniów nie zostało przyjętych, co najprawdopodobniej wynika z wyboru przez te osoby tylko jednej ze szkół. W przygotowanych dla absolwentów szkół podstawowych klasach jest jeszcze 535 wolnych miejsc. W przypadku gimnazjalistów, do szkół publicznych przyjęto 1154 uczniów, do szkół niepublicznych 266 uczniów, a nieprzyjętych jest 18 uczniów, co również może być wynikiem wybrania tylko jednej szkoły. Dla nich pozostało 449 wolnych miejsc.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 28

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Taktoja
Taktoja 11.07.2019, 14:03
Długa kolejka w medycynie pracy i oczekiwanie kilka godzin to codzienność w tym przybytku a nie jakieś niespodziewane zjawisko

Pozostałe