Powiat bialski: Dwóch aparatczyków w jednej radzie

  • 11.07.2019, 09:04
  • Joanna Danielewicz
Powiat bialski: Dwóch aparatczyków w jednej radzie
Temat Władysława Zawadzkiego, założyciela i dyrektora liceum w Wisznicach, którego powojenna biografia budziła wątpliwości IPN, stał się przyczynkiem do wymiany wątpliwych uprzejmości między wiceprzewodniczącymi rady powiatu bialskiego. Określanie się mianem aparatczyków zmusiło przewodniczącego rady do zarządzenia przerwy w obradach.

Jakiś czas temu IPN wniósł zastrzeżenia co do słuszności patronowania szkole przez Władysława Zawadzkiego, jej założyciela. Instytut powołując się na zapisy ustawy dezubekizacyjnej stwierdził , że "poprzez działalność w organizacjach uwiarygodniających politykę PZPR, symbolizuje represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy istniejący w Polsce w latach 1944–1989". 

IPN wskazał, że Władysław Zawadzki w latach 1946 – 50 był członkiem Stronnictwa Pracy. Pełnił również funkcje przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu SP w Lublinie oraz prezesem koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Radzieckiej w Wisznicach. I na tej podstawie wnioskował o pozbawienie go funkcji patrona wisznickiego liceum. Ostatecznie wojewoda lubelski nie wszczął procedury, ale temat jak się ostatnio okazało, wciąż rozgrzewa powiatowych radnych.

Tomasz Bylina studiując sprawozdanie z majowej sesji, podczas której dyskutowano na temat patrona liceum, nie doszukał się informacji dotyczącej działalności Zawadzkiego przed i w czasie II wojny światowej. – Kim był wtedy Władysław Zawadzki, bo to że po wojnie był dyrektorem szkoły, to jakby jasne. Tak to kiedyś było, że jak ktoś był aparatczykiem, to miał za zasługi synekury i stanowiska – rozpoczął radny Bylina (PiS) i poprosił o wyjaśnienia radnych z terenu gminy Wisznice.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 28

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe