Gmina Piszczac: Instytucja koronera jest niezbędna!

  • 11.07.2019, 11:41
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Piszczac: Instytucja koronera jest niezbędna!
Artykuł opublikowany w poprzednim Słowie Podlasia przedstawiający historię denata, który przez kilka godzin leżał na łące w upale, wywołał wśród czytelników wiele emocji. Wywołał dyskusję nt. procedury wystawiania przez lekarzy kart zgonu. – Przepisy są archaiczne - komentuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, Leszek Buk.

Przypomnijmy. Dramat rozegrał się na łące w Połoskach, gdzie podczas pracy zmarł 51-letni mężczyzna. Jego ciało leżało na słońcu przez 5 godzin, kiedy to na miejsce przyjechał lekarz rodzinny z ośrodka zdrowia w Piszczacu i wypisał kartę zgonu. Przez 3 godziny przy denacie oprócz rodziny czuwali pracownicy zakładu pogrzebowego. 

Jaka jest procedura wystawiania kart zgonu? O to zapytaliśmy prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie Leszka Buka. – Wszelkie procedury związane ze stwierdzaniem zgonów uregulowane zostały w 3 aktach prawnych:  ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny i rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru karty zgonu oraz sposobu jej wypełniania – informuje Buk.

Wystawienia karty zgonu może również dokonać uprawniona do tego pielęgniarka. – Od wielu lat samorząd lekarski wskazywał na archaiczność tych przepisów i konieczność ustawowego powołania instytucji koronera, czyli lekarza właściwego do stwierdzenia zgonu raz wystawienia karty zgonu – podsumowuje Leszek Buk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 28

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe