Niezwykłe Podlasie: Mielnik - miasto, w którym zatrzymywali się królowie

  • 16.07.2019, 11:51 (aktualizacja 16.07.2019, 12:19)
  • Anna Chodyka
Niezwykłe Podlasie: Mielnik - miasto, w którym zatrzymywali się królowie
W Mielniku znajdziemy wiele obiektów wartych odwiedzenia. To m.in. odkrywkowa kopalnia kredy, malownicza cerkiew pw. Narodzenia NMP, a także ruiny kościoła zamkowego pw. Świętej Trójcy z XVI wieku, ze wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rzekę Bug. Równocześnie w tym miejscu można doświadczyć ukojenia duszy, gdyż miejscowość położna jest w otoczeniu pięknej przyrody zachowanej, dzięki istnieniu obszaru chronionego "Dolina Bugu". Wartym odwiedzenia punktem jest również Święta Góra Grabarka znajdująca się w gminie Mielnik, do jakiej co roku pielgrzymują prawosławni.

Gmina to nie tylko historyczne obiekty, ale również bogata baza noclegowa, możliwość wypożyczenia kajaków i rowerów bądź zabawy w parku linowym, zabawy w paintball czy jazdy konnej. Klimat Mielnika jak potwierdzili naukowcy wpływa na poprawę zdrowia, odwiedziny tego miejsca są szczególnie wskazane dla osób ze schorzeniami układów oddechowego i krążenia. Miejscowość obecnie stara się o status uzdrowiska by otworzyć sanatorium, w którym będą wykorzystywane wody o dużej zawartości minerałów, a także kreda z kopalni. 

Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się właśnie od kredy, która w staroruskim była określana jako mieł. Pierwsza wzmianka o wydobywaniu tego surowca pochodzi z 1551 r. W XVIII wieku Mielnik uchodził za najważniejszy ośrodek pod względem wydobycia wapna na Podlasiu. Na ten moment to jedyna tego rodzaju czynna kopalnia kredy w kraju. Od 1952 r. zaprzestano wydobycia ręcznego i unowocześniono produkcję, tworząc przy tym zakład przemysłowy. Co roku wydobywa się tu ok. 80 tys. ton kredy by wykorzystywać ją w produkcji nawozów, kosmetyków, a także przyborów malarskich, leków i opon. Kopalnię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem i po uzyskaniu na to zgody, by taką otrzymać można dzwonić do kierownika zakładów - tel. 856 565 080.

Szlaki turystyczne

Szlak bunkrów

Wólka Nadbużna- Anusin – Olendry – Maćkowicze – Mielnik

Długość 23 km – znaki niebieskie

Szlak pieszo  - rowerowy Mielnicki Przełom Bugu

Mielnik Zagórze – Góra Uszeście – Mielnik Piaski – Amfiteatr "Topolina" – Mielnik Piaski

Długość 7,5 km – znaki czerwone

Szlak rowerowy - Czeremcha – Mielnik – Siemiatycze

Czeremcha – Klukowicze – Tokary – Koterka – Adamowo – Mielnik – Osłowo Maćkowicze – Siemiatycze Stacja – Siemiatycze

Długość 59 km  - znaki zielone

Szlak kupiecki – część wschodnia

Siemiatycze – Baciki Bliższe – Sycze – Końskie Góry – Radziwiłłówka – Mielnik – Wajków – Sutno – Niemirów

Długość 40 km – znaki żółte

Szlak rowerowy - Bug rajem dla turysty

długość trasy w gminie Mielnik 11,077 km

Szlak kajakowy - Spływ Bugiem

Niemirów - Drochiczyn

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Niezwykłego Podlasia". Będziemy prezentować najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazywać miejsca, które warto zobaczyć, przypominać te, które są mało znane. Przedstawiać nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

Uważnie przeczytajcie publikację o Mielniku i odpowiedzcie na pytanie konkursowe dotyczące tego miasteczka. Do końca wakacji będziemy drukować kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi znajdziecie w naszych tekstach. Pięć osób, które poprawnie odpowiedzą na zadane pytania i prześlą po zakończeniu konkursu najwięcej poprawnych odpowiedzi, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami m.in. talonami zakupowymi, plecakami turystycznymi i innymi niespodziankami.

Lubisz podróżować i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Nagrodzimy najbardziej aktywnych podróżników, którzy podążą śladem opisywanych przez nas miejsc. Szansę na otrzymanie nagrody mają czytelnicy-podróżnicy, którzy zrobią sobie selfie (autoportret) w miejscach opisanych w cyklu "Niezwykłe Podlasie" i prześlą je na adres redakcji. Zdjęcia można przesłać mejlem na adres: [email protected] lub za pośrednictwem Facebooka, z dopiskiem: Wyrażam zgodę na publikację.

Pięć osób, które nadeślą najciekawsze fotografie, otrzyma atrakcyjne nagrody.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

 

 

Anna Chodyka

Zdjęcia (57)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe