Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:15
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Niezwykłe Podlasie: Mielnik - miasto, w którym zatrzymywali się królowie

W Mielniku znajdziemy wiele obiektów wartych odwiedzenia. To m.in. odkrywkowa kopalnia kredy, malownicza cerkiew pw. Narodzenia NMP, a także ruiny kościoła zamkowego pw. Świętej Trójcy z XVI wieku, ze wspaniałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rzekę Bug. Równocześnie w tym miejscu można doświadczyć ukojenia duszy, gdyż miejscowość położna jest w otoczeniu pięknej przyrody zachowanej, dzięki istnieniu obszaru chronionego "Dolina Bugu". Wartym odwiedzenia punktem jest również Święta Góra Grabarka znajdująca się w gminie Mielnik, do jakiej co roku pielgrzymują prawosławni.
Niezwykłe Podlasie: Mielnik - miasto, w którym zatrzymywali się królowie

Gmina to nie tylko historyczne obiekty, ale również bogata baza noclegowa, możliwość wypożyczenia kajaków i rowerów bądź zabawy w parku linowym, zabawy w paintball czy jazdy konnej. Klimat Mielnika jak potwierdzili naukowcy wpływa na poprawę zdrowia, odwiedziny tego miejsca są szczególnie wskazane dla osób ze schorzeniami układów oddechowego i krążenia. Miejscowość obecnie stara się o status uzdrowiska by otworzyć sanatorium, w którym będą wykorzystywane wody o dużej zawartości minerałów, a także kreda z kopalni. 

Nazwa miejscowości prawdopodobnie wywodzi się właśnie od kredy, która w staroruskim była określana jako mieł. Pierwsza wzmianka o wydobywaniu tego surowca pochodzi z 1551 r. W XVIII wieku Mielnik uchodził za najważniejszy ośrodek pod względem wydobycia wapna na Podlasiu. Na ten moment to jedyna tego rodzaju czynna kopalnia kredy w kraju. Od 1952 r. zaprzestano wydobycia ręcznego i unowocześniono produkcję, tworząc przy tym zakład przemysłowy. Co roku wydobywa się tu ok. 80 tys. ton kredy by wykorzystywać ją w produkcji nawozów, kosmetyków, a także przyborów malarskich, leków i opon. Kopalnię można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem i po uzyskaniu na to zgody, by taką otrzymać można dzwonić do kierownika zakładów - tel. 856 565 080.

Szlaki turystyczne

Szlak bunkrów

Wólka Nadbużna- Anusin – Olendry – Maćkowicze – Mielnik

Długość 23 km – znaki niebieskie

Szlak pieszo  - rowerowy Mielnicki Przełom Bugu

Mielnik Zagórze – Góra Uszeście – Mielnik Piaski – Amfiteatr "Topolina" – Mielnik Piaski

Długość 7,5 km – znaki czerwone

Szlak rowerowy - Czeremcha – Mielnik – Siemiatycze

Czeremcha – Klukowicze – Tokary – Koterka – Adamowo – Mielnik – Osłowo Maćkowicze – Siemiatycze Stacja – Siemiatycze

Długość 59 km  - znaki zielone

Szlak kupiecki – część wschodnia

Siemiatycze – Baciki Bliższe – Sycze – Końskie Góry – Radziwiłłówka – Mielnik – Wajków – Sutno – Niemirów

Długość 40 km – znaki żółte

Szlak rowerowy - Bug rajem dla turysty

długość trasy w gminie Mielnik 11,077 km

Szlak kajakowy - Spływ Bugiem

Niemirów - Drochiczyn

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Niezwykłego Podlasia". Będziemy prezentować najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazywać miejsca, które warto zobaczyć, przypominać te, które są mało znane. Przedstawiać nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

Uważnie przeczytajcie publikację o Mielniku i odpowiedzcie na pytanie konkursowe dotyczące tego miasteczka. Do końca wakacji będziemy drukować kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi znajdziecie w naszych tekstach. Pięć osób, które poprawnie odpowiedzą na zadane pytania i prześlą po zakończeniu konkursu najwięcej poprawnych odpowiedzi, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami m.in. talonami zakupowymi, plecakami turystycznymi i innymi niespodziankami.

Lubisz podróżować i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Nagrodzimy najbardziej aktywnych podróżników, którzy podążą śladem opisywanych przez nas miejsc. Szansę na otrzymanie nagrody mają czytelnicy-podróżnicy, którzy zrobią sobie selfie (autoportret) w miejscach opisanych w cyklu "Niezwykłe Podlasie" i prześlą je na adres redakcji. Zdjęcia można przesłać mejlem na adres: [email protected] lub za pośrednictwem Facebooka, z dopiskiem: Wyrażam zgodę na publikację.

Pięć osób, które nadeślą najciekawsze fotografie, otrzyma atrakcyjne nagrody.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama