Region: Blokowali w stanie wyższej konieczności

  • 16.07.2019, 12:48
  • Joanna Danielewicz
Region: Blokowali w stanie wyższej konieczności
W ubiegłym tygodniu zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie blokady drogi w Dawidach. Rolnicy, którzy rok temu uniemożliwili weterynarzom ubój kontaktowy świń w pięciu gospodarstwach, zostali uniewinnieni od zarzutu utrudniania weterynarii wykonania czynności służbowych.

W połowie kwietnia na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej zasiadło 20 rolników. Byli to hodowcy z gminy Jabłoń, oraz przedstawiciele ruchu Agrounia, z jej liderem Michałem Kołodziejczakiem na czele. Oskarżeni zostali o to, że rok temu, 17 lipca zablokowali przejazd weterynarzom. Parczewska policja, na podstawie doniesienia powiatowego lekarza weterynarii w Parczewie skierowała wniosek do sądu o ukaranie tych osób grzywną, powołując się na wykroczenie polegające na uniemożliwieniu bądź utrudnianiu wykonania czynności przez inspekcję weterynaryjną.

9 lipca sąd wydał nieprawomocny wyrok w tej sprawie, uniewinniając oskarżonych od zarzucanego im czynu. – Pomimo popełnienia przez obwinionych czynu określonego we wniosku o ukaranie, okoliczności sprawy, oraz sposób działania oskarżonych, nie pozwala na ich ukaranie – uzasadniała sentencję wyroku sędzia Aneta Żuraw – Kędziora. – Zdaniem sądu wszyscy oskarżeni działali w stanie wyższej konieczności, który wyłącza bezprawność. Nie popełnia wykroczenia ten, który działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa, które grozi dobru chronionemu prawem. W ocenie sądu z taką sytuacja mieliśmy do czynienia w niniejszej sprawie.

Sędzia wskazała, że rolnicy chcieli chronić zdrowe zwierzęta, które były dorobkiem ich życia i źródłem utrzymania ich rodzin.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe