Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:50
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy

W czasie prac remontowych w parku Radziwiłłowskim odkryto w jednej z kaplic miejsce, gdzie znajdował się grób św. Jozafata Kuncewicza. Relikwie przetrzymywali Radziwiłłowie, gdyż poprosili ich o to bazylianie, w obawie przed carskimi władzami, które prześladowały unitów i kult arcybiskupa Kuncewicza był im nie na rękę.
Biała Podlaska: Niezwykłe odkrycie w kaplicy

Miejsce zostanie odpowiednio wyeksponowane, jednak w jaki sposób, to zostanie ustalone na początku sierpnia, po spotkaniu prezydenta miasta z konserwatorem zabytków oraz archeologiem i gospodarzem obiektu - dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Jak wyjaśnia ks. Marian Daniluk proboszcz parafii Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej, Jozafat Kuncewicz urodził się 1580 roku, we Włodzimierzu Wołyńskim, w rodzinie prawosławnej. Jednak bardzo go bolało, że chrześcijanie się podzielili na kościół katolicki i prawosławny. - Studiował wiele ksiąg liturgicznych i nasunął mu się wniosek, że skoro jest jeden Bóg to jego zdaniem powinna być też jedna wspólnota wiernych. Był to czas niedługo po Unii Brzeskiej zawartej w 1596 r., co Jozafat uznawał za właściwy kierunek. Poświęcił się jednaniu zwaśnionych.

Po pewnym czasie został przełożonym bazylianów, zakonu katolickiego, ale obrządku wschodniego,  gdzie używano języka starocerkiewnego w liturgii. Po pewnym czasie wybrano go na arcybiskupa Połocka, gdyż dostrzeżono jego zdolności przywódcze. Tam bardzo gorliwie pracował. Kładł nacisk na kształcenie duchowieństwa. Dzięki temu uniccy kapłani okazali się bardzo popularni, ludzie się do nich garnęli, gdyż głosili mądre i ciekawe kazania. - Jak się zaczęło dziać coś pozytywnego, pojawiła się też zazdrość. Kiedy arcybiskup pojechał do Witebska tam podburzeni ludzie dokonali makabrycznej zbrodni na nim. Jednak wszyscy oprawcy nawrócili się na wiarę katolicką i pokutowali – opowiada ks. Daniluk.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama