Reportaż: Od wieku w służbie

  • 19.07.2019, 11:36
  • Anna Ostapiuk
Reportaż: Od wieku w służbie
Ochotnicze Straże Pożarne są fenomenem dawnych i obecnych czasów – skupiają ludzi czynu, którzy bezinteresownie, często narażając własne życie, gotowi są działać w chwilach najcięższej próby. Chronią, pomagają, biorą czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym.

Sto lat działalności OSP z Łózek to historia kilku pokoleń strażaków ochotników, mających istotny wpływ na rozwój miejscowości i gminy Drelów. Właśnie została szczegółowo opisana przez Elżbietę i Zbigniewa Łaziuk w jubileuszowej monografii tutejszej jednostki.

Początki łózeckiej straży sięgają 1919 r. Nadrzędnym jej celem było niedopuszczanie do pożarów, jakie miały miejsce w przeszłości. Potrzeba zabezpieczenia miejscowości o stosunkowo zwartej zabudowie (125 drewnianych chat krytych strzechą), stała się impulsem do zawiązania Straży Ogniowej. Pierwszym jej prezesem został Filip Korniluk, naczelnikiem Piotr Hawryluk, a osobami, które przyczyniły się do utworzenia jednostki byli druhowie Piotr Bobruk, Józef Hawryluk, Józef Hukaluk, Piotr Kozłowiec, Antoni Małoszuk, Stanisław Marczuk, Stefan Marczuk i Józef Parać. 

W niedługim czasie jednostkę zasiliło kolejnych 40-stu członków, patriotów gotowych poświęcać swoje życie dla dobra innych. Wraz ze wsparciem mieszkańców pojawiły się pierwsze środki finansowe. Dzięki społecznym zbiórkom, tzw. "kolędom", pozyskiwano darowizny w kwotach 5-50 marek polskich. Na rzecz zakupu sprzętu przeznaczono również dochód ze sprzedaży 9 szt. bydła przejętego przez Polską Organizację Wojskową z posterunku niemieckiego wojska. 

Do dziś zachowały się kwitariusze zawierające druki z imiennymi wpłatami. Systematycznie przeprowadzane kwesty, wsparcie Radzyńskiego Sejmiku Powiatowego, organizacja dochodowych zabaw i czerpanie korzyści z uprawy ziemi, pozwalały gromadzić środki na działania statutowe.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 29

 

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe