Wybito świnie w Świerżach

  • 23.07.2019, 11:21
  • Paulina Chodyka
Wybito świnie w Świerżach
Główny Lekarz Weterynarii we wtorek, 16 lipca, poinformował o wyznaczeniu 19 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Zarażone zwierzęta wykryto na terenie miejscowości Świerże. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 15 lipca z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Znajdowało się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym na obszarze objętym ograniczeniami. Badania dały wynik dodatni na obecność choroby, zwierzęta wybito i zutylizowano. - 16 lipca podjęliśmy szereg czynności związanych z zabezpieczeniem gospodarstwa. Nastąpiła dezynfekcja, rozłożyliśmy też maty dezynfekcyjne. To pierwsze ognisko ASF na terenie powiatu radzyńskiego w 2019 roku – informuje Alina Smyk, zastępca radzyńskiego powiatowego lekarza weterynarii.

W tym roku w Polsce na dzień 18 lipca, potwierdzono już 21 ognisk ASF. Tylko w lipcu 5 z nich stwierdzono na terenie województwa lubelskiego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej informuje, że do 27 lipca 2019 r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy przeznaczonej dla rolników gospodarujących na terenach objętych afrykańskim pomorem świń. Wsparcie przeznaczone jest dla rolników, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej i zająć się innym rodzajem działalności. Mogą oni otrzymać na ten cel bezzwrotną premię w wysokości 60 tys. zł.

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe