Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów

  • 23.07.2019, 11:54
  • Anna Chodyka
Biała Podlaska: Doszli do konsensusu w sprawie epitafiów
Zakończył się spór w sprawie epitafiów, znajdujących się na murze przy kościele św. Antoniego. Jak przyznaje gwardian Bogdan Augustyniak udało się po wielu spotkaniach uzyskać pełne porozumienie w sprawie wyglądu i rozmieszczenia pamiątkowych tablic, na których znajdują się nazwiska m.in. żołnierzy 34. Pułku Piechoty Wojska Polskiego II RP.

- Uzyskaliśmy pełną zgodę na zmianę. Swoją akceptację wyraziła m.in. Jagoda Sroka, Elżbieta Łacic-Szozda i doktor Grzegorz Jobda. Zaprezentowaliśmy projekt, który wszyscy zebrani na koniec dyskusji uznali za odpowiedni – relacjonuje gwardian Augustyniak. Wyjaśnia też, że tablice będą zbiorowe i sukcesywnie zawieszane na murze. - W przyszłym roku pojawi się pierwsza z nich, poświęcona oddziałowi piechoty i ewentualnie, jeśli wystarczy czasu i środków, zostanie upamiętniony też oddział "Zenona" – zaznacza gwardian.

Całość renowacji kościoła i jego otoczenia jest wykonywana według projektu, który zatwierdził resort kultury. Prace są wykonywane według zaleceń lubelskiego konserwatora zabytków. - Przedsięwzięcie realizowane jest etapami, a finansuje je ministerstwo. Ze względu na to, że mamy w przyszłym roku stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku postanowiliśmy przyśpieszyć prace. Postaraliśmy się o sponsorów, by wykonać do uroczystości odnowiony mur. Wszystko będzie wykonywane zgodnie z zaleceniem konserwatora, gdyż inwestycja wpisana jest w projekt. Jednak nie mogę mówić o kosztach, bo jeszcze nie są one do końca oszacowane – mówi ojciec Bogdan.

Przyznaje, iż zależało mu na dojściu do konsensusu wszystkich zainteresowanych sprawą, stąd zdecydował się zorganizować szerokie konsultacje. Z tego powodu powstał komitet, a na spotkania byli zaproszeni wszyscy zainteresowani. - Gdybyśmy nie uzyskali porozumienia, obawiam się, że w tym roku w ogóle byśmy tego przedsięwzięcia nie zaczynali – dodaje gwardian.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe