Gmina Terespol: Tatarski cmentarz będzie odnowiony

  • 24.07.2019, 12:04
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Tatarski cmentarz będzie odnowiony
Jeszcze tej jesieni zostaną ukończone prace konserwatorskie na zabytkowej muzułmańskiej nekropolii w Zastawku. Najstarszy istniejący tam nagrobek pochodzi z 1704 roku, jednak większość było wykonanych w XVIII i w XIX wieku. Ostatni pochówek odbył się w tym miejscu przed I wojną światową.

Tatarzy na Podlasiu pojawili się po 12 marca 1679 r. kiedy król Jan III Sobieski nadał im ziemie w Małaszewiczach i okolicznych miejscowościach. Na cmentarzu w Zastawku zachowało się ok. 50 nagrobków. Był on przez wiele lat zapomniany. Obecnie trwają tam prace konserwatorskie zorganizowane z inicjatywy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Miejscowości Studzianka i Muzułmańskim Związkiem Religijnym pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystkie wykonane z granitu i piaskowca płyty zostaną umyte, zabezpieczone i odgrzybione. Dzięki temu będzie można zobaczyć umieszczone na nich inskrypcje. - Najstarszy nagrobek pochodzi z 1704 r. i został postawiony dla pułkownika Samuela Koryckiego. To jeden z najstarszych pochówków muzułmańskich w Polsce – relacjonuje Łukasz Węda ze Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka. Historyk i regionalista badający od lat przeszłość tatarską tłumaczy, iż na cmentarzu są pochowane osoby, które zamieszkiwały m.in. Lebiedziew, Zastawek, Michałki i Małaszewicze.

W ubiegłym roku Muzułmański Związek Religijny postawił w tym miejscu piękne ogrodzenie, które wkomponowuje się w przestrzeń krajobrazu kulturowego cmentarza.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe