Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:03
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

W połowie lipca Instytut Bronisława Szlubowskiego poinformował o odkryciu na dziedzińcu byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej przy ul. Warszawskiej 5A żydowskich steli nagrobnych. Najprawdopodobniej zostały one użyte przez Niemców jako materiały budowlane. Jak informuje burmistrz, w tym roku ruszy również przebudowa byłego więzienia w muzeum, poświęcone ofiarom terroru okupacyjnego. Macewy trafią na kirkut lub pozostaną jako eksponaty muzealne.
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

Na terenie miasta przed wybuchem II wojny światowej funkcjonowały dwa cmentarze żydowskie. Według powojennych relacji podczas niemieckiej okupacji pochodzące z nich macewy zostały wykorzystane przez Niemców jako materiał budowlany, służący m.in. do utwardzania chodników, dróg i innych obiektów.

Niedawno część z nich została odnaleziona na terenie posesji znajdującej się przy ul. Warszawskiej 5A. Wizja lokalna, przeprowadzona przez członków Instytutu Bronisława Szlubowskiego oraz badacza kultury żydowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, potwierdziła, że w różnych miejscach dziedzińca byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej widocznych jest kilkadziesiąt żydowskich nagrobków. Niektóre z nich zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Warto wspomnieć, że stele nagrobne, w przeciwieństwie do terenu cmentarza nie należą do sfery sacrum, a więc postępowanie z nimi nie jest regulowane przez żydowskie prawo religijne. – Po pierwsze są to obiekty o dużych walorach historycznych, a także stanowią wartość poznawczą dla badaczy różnych dyscyplin naukowych – informuje zarząd Instytutu Bronisława Szulbowskiego w specjalnie wydanym komunikacie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama