Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 21:22
Reklama
Reklama

Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

W połowie lipca Instytut Bronisława Szlubowskiego poinformował o odkryciu na dziedzińcu byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej przy ul. Warszawskiej 5A żydowskich steli nagrobnych. Najprawdopodobniej zostały one użyte przez Niemców jako materiały budowlane. Jak informuje burmistrz, w tym roku ruszy również przebudowa byłego więzienia w muzeum, poświęcone ofiarom terroru okupacyjnego. Macewy trafią na kirkut lub pozostaną jako eksponaty muzealne.
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

Na terenie miasta przed wybuchem II wojny światowej funkcjonowały dwa cmentarze żydowskie. Według powojennych relacji podczas niemieckiej okupacji pochodzące z nich macewy zostały wykorzystane przez Niemców jako materiał budowlany, służący m.in. do utwardzania chodników, dróg i innych obiektów.

Niedawno część z nich została odnaleziona na terenie posesji znajdującej się przy ul. Warszawskiej 5A. Wizja lokalna, przeprowadzona przez członków Instytutu Bronisława Szlubowskiego oraz badacza kultury żydowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, potwierdziła, że w różnych miejscach dziedzińca byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej widocznych jest kilkadziesiąt żydowskich nagrobków. Niektóre z nich zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Warto wspomnieć, że stele nagrobne, w przeciwieństwie do terenu cmentarza nie należą do sfery sacrum, a więc postępowanie z nimi nie jest regulowane przez żydowskie prawo religijne. – Po pierwsze są to obiekty o dużych walorach historycznych, a także stanowią wartość poznawczą dla badaczy różnych dyscyplin naukowych – informuje zarząd Instytutu Bronisława Szulbowskiego w specjalnie wydanym komunikacie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Może Pan doktor Halicki wnieść kolejnych kilkaset petycji do ratusza, co z pewnością zapisze się w historii miasta jako społeczna i bezpartyjna działalność obywatelska.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 10:44Źródło komentarza: Co dalej z obywatelskimi czwartkami bialczan?Autor komentarza: czytTreść komentarza: Dołaczam do Gratulacji, które się sypią ... tak od połowy, a od wielu. Ma Pan Wybór: może. Oby Pan nie musiał musieć. Proszę z uwaga, pochylić się, nad kolejnymi casusami (tylne drzwiczki do Konstytucji, praw obywatela)→ WodyPolskie- ... ... ... zaprzyjaźnieni Szambelani, oraz 2. sprwka: Nakaz zamykania Psa w boksie na noc. Jets prawny nakaz tego, ponoć (nie czytałem Rozporządzenia, nie jestem od tego. Ale Pan, już T A K. Tak pan wybrał i Paba Wybrano : D : Powodzenia życzę.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 09:59Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Gratulacje dla Pani BeatyData dodania komentarza: 22.04.2024, 21:37Źródło komentarza: Zmiana władzy w Olszance i Starej KornicyAutor komentarza: ZXTreść komentarza: Ach, przy tej okazji nalezy zlozyc gorace podziekowania na rece pana prezydenta Bialej Podlaskiej, Michala Litwiniuka, za udzielone poparcie panu Radzikowskiemu. Dziekujemy raz jeszcze panie prezydencie, walnie bowiem przyczynil sie Pan w ten sposob do zwyciestwa pana Gasiorowskiego.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:28Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad GąsiorowskiAutor komentarza: ZXTreść komentarza: I dobrze. Najwyzszy czas zakonczyc zielono-platformerskie rzady w tej gminie. Gatulujemy!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:24Źródło komentarza: W gminie Biała Podlaska wygrał Konrad Gąsiorowski
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama