Kultywują tradycje Legionów Polskich

  • 26.07.2019, 10:00
  • Anna Chodyka
Kultywują tradycje Legionów Polskich
Strzelają, robią zasadzki i biorą udział w pogoniach, poznają też dokładną topografię terenu. Członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich działają także na terenie Południowego Podlasia. Ich celem jest przygotowanie do obrony ojczyzny w razie ataku wroga oraz wspieranie lokalnej ludności w przypadku klęsk żywiołowych.

Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski działa od stycznia 2018 r. Jego członków charakteryzują wartości takie jak patriotyzm, wiara katolicka oraz aktywna postawa społeczna. Organizacja ma swoje stopnie wojskowe, sztandar i odpowiednie odznaczenia. Mogą do niej dołączać osoby w wieku od 16 do 50 lat. Płeć nie gra roli. Najpierw wypełnia się deklarację, a następnie składa ślubowanie. Po nim nowi członkowie dostają legitymacje, pozwalają one na noszenie munduru podczas uroczystości patriotyczno-kościelnych, ćwiczeń, przyznawania odznaczeń i stopni. 

Polskie Drużyny Strzeleckie to organizacja paramilitarna kultywująca tradycje wojskowe, istniejące jeszcze w czasie zaborów, powstałe w 1911 r. Po połączeniu Polskich Drużyn Strzeleckich ze Związkami Strzeleckimi w 1914 r., z organizacji tych utworzono Legiony Piłsudskiego. Po uwolnieniu się Polski spod dominacji sowieckiej, możliwe było przywrócenie struktur organizacji, co nastąpiło w 1996 r. Hasłem Drużyn Strzeleckich było i jest rycerskie zawołanie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Na ten moment w kraju do Drużyn Strzeleckich należy ok. dziesięć tysięcy osób. Istnieją cztery bataliony, dwie brygady i pięć kompani. Działania bialskiego batalionu prowadzone są na terenie Białej Podlaskiej i gminy Biała Podlaska. Organizacja wciąż powiększa swoje szeregi. Wśród nich są m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk pancernych, uczestnicy misji pokojowych w Iraku, byli członkowie Żandarmerii Wojskowej, policjanci, strażacy, a także Ratownicy Pola Walki i instruktorzy Wyszkolenia Strzelectwa Taktyczno-Bojowego.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe