Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 17:49
Reklama
Reklama

Kultywują tradycje Legionów Polskich

Strzelają, robią zasadzki i biorą udział w pogoniach, poznają też dokładną topografię terenu. Członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich działają także na terenie Południowego Podlasia. Ich celem jest przygotowanie do obrony ojczyzny w razie ataku wroga oraz wspieranie lokalnej ludności w przypadku klęsk żywiołowych.
Kultywują tradycje Legionów Polskich

Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski działa od stycznia 2018 r. Jego członków charakteryzują wartości takie jak patriotyzm, wiara katolicka oraz aktywna postawa społeczna. Organizacja ma swoje stopnie wojskowe, sztandar i odpowiednie odznaczenia. Mogą do niej dołączać osoby w wieku od 16 do 50 lat. Płeć nie gra roli. Najpierw wypełnia się deklarację, a następnie składa ślubowanie. Po nim nowi członkowie dostają legitymacje, pozwalają one na noszenie munduru podczas uroczystości patriotyczno-kościelnych, ćwiczeń, przyznawania odznaczeń i stopni. 

Polskie Drużyny Strzeleckie to organizacja paramilitarna kultywująca tradycje wojskowe, istniejące jeszcze w czasie zaborów, powstałe w 1911 r. Po połączeniu Polskich Drużyn Strzeleckich ze Związkami Strzeleckimi w 1914 r., z organizacji tych utworzono Legiony Piłsudskiego. Po uwolnieniu się Polski spod dominacji sowieckiej, możliwe było przywrócenie struktur organizacji, co nastąpiło w 1996 r. Hasłem Drużyn Strzeleckich było i jest rycerskie zawołanie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Na ten moment w kraju do Drużyn Strzeleckich należy ok. dziesięć tysięcy osób. Istnieją cztery bataliony, dwie brygady i pięć kompani. Działania bialskiego batalionu prowadzone są na terenie Białej Podlaskiej i gminy Biała Podlaska. Organizacja wciąż powiększa swoje szeregi. Wśród nich są m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk pancernych, uczestnicy misji pokojowych w Iraku, byli członkowie Żandarmerii Wojskowej, policjanci, strażacy, a także Ratownicy Pola Walki i instruktorzy Wyszkolenia Strzelectwa Taktyczno-Bojowego.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama