Raport: Żniwa na ukończeniu. Rolnicy na minusie

  • 30.07.2019, 09:10
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Raport: Żniwa na ukończeniu. Rolnicy na minusie
Kombajny wyjechały w pola. Skupy oblegają kolejki. Rolnicy nie mają jednak powodów do zadowolenia. Eksperci przewidywali, że zbiory w tym roku mogą być niższe nawet o 10 procent. Ich teza potwierdziła się. Co więcej, cena zbóż w skupach jest niższa niż w 2018 r.

– W gminie Łomazy jest już po żniwach, półtora tygodnia wystarczyło, aby wszystko zebrać. Plon jest słabszy niż w tamtym roku, ale cieszymy się, że udało nam się zebrać choć trochę. Wprawdzie susza dała się we znaki, ale na szczęście ominęły nas niszczycielskie nawałnice – podsumowuje Andrzej Wiński, rolnik z Łomaz.

– Od kilkunastu lat uprawiam zboże na ziemiach średniej klasy. Jestem już po żniwach. Wykosiłem rzepak ozimy i jęczmień ozimy, potem pszenicę, owies. Zboże ozime zebrałem w podobnej ilości jak rok temu, czyli cztery tony z hektara. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku zboża jarego – opowiada pan Jan z gminy Rossosz. – Maj był suchy i chłodny, później trochę popadało i nastała susza. Zboże wyschło, jęczmień był gęsty, a potem rzadki. Z hektara zebrałem jedynie dwie tony zboża jarego - dodaje.

Na temat zbiorów rzepaku zdania się zróżnicowane. Wspomniany rolnik z gminy Rossosz twierdzi, że zebrał 1,5 t z ha, a jego sąsiad 3 t, czyli zadowalająco. Za tonę rzepaku w skupie dostaną obecnie ok. 1500 zł. – Dużo zależy od typu gleby i sposobu uprawiania – podsumowuje. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe