Gmina Terespol: Zmarł Jan Buczyło, samowicki rzeźbiarz

  • 30.07.2019, 11:41
  • Anna Chodyka
Gmina Terespol: Zmarł Jan Buczyło, samowicki rzeźbiarz
W wieku 99 lat zmarł rzeźbiarz i społecznik Jan Buczyło, jego pogrzeb odbył się w 23 lipca w Terespolu, tam też został pochowany na miejskim cmentarzu katolickim. Znany był z tworzenia rzeźb przedstawiających Chrystusa na krzyżu na odpowiednio przygotowanym drewnie. Reportaże o nim ukazywały się m.in. w Magazynie Reporterów w TVP 2, a także na łamach National Geographic.

Chętnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych w gminie Terespol, z której pochodził. Wówczas prezentował swoje prace, umożliwiał też ich zakup. Jedna z jego rzeźb została podarowana Janowi Pawłowi II kiedy papież odwiedził Siedlce.

Zaczął rzeźbić w późnym wieku, bo gdy ukończył 75 lat. Mieszkał w Samowiczach, których był też przez pewien czas sołtysem. – Rozmawialiśmy przy okazji różnych imprez kulturalnych. Z pewnością była to oryginalna postać, wyróżniał się na tle innych. Nastawiony był na tworzenie rzeźb sakralnych, z których był bardzo dumny. Zapamiętałem go jako niezwykle uczynnego człowieka, który uczestniczył w licznych wydarzeniach jak przystało na prawdziwego artystę. Był aktywny społecznie i włączał się w rozwiązywanie lokalnych problemów, nawet jeśli już nie pełnił funkcji sołtysa. W kontaktach był zawsze sympatyczny, widać było, że na sercu leży mu dobro Samowicz, które ukochał i jakie reklamował swoją osobą – mówi Krzysztof Iwaniuk wójt gminy Terespol.

Jan Buczyło urodził się 14 lutego 1920 r. w Samowiczach. Przez większość życia zajmował się rolnictwem, prowadząc własne gospodarstwo.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
beata szostek
beata szostek 23.12.2019, 21:29
Januszku mój tel.601361896
beata szostek
beata szostek 23.12.2019, 21:24
Szukam Januszka Łojko,współczuje rodzinie Jana

Pozostałe