Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:08
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Poczuj natchnienie w Janowie, poznaj historię Konstantynowa [GALERIA]

Janów Podlaski przez stulecia znajdował się na styku cywilizacji wschodu i zachodu, łączył kultury i stanowił przykład na harmonijne współistnienie wielu tradycji i religii. Doskonała lokalizacja przyczyniła się do jego wielkiego rozkwitu, ale też do jego upadków. Rozwijające się prężnie w XVI wieku miasto było świetnym łupem dla kolejnych prześladowców, a burzliwa historia Polski odbiła na Janowie i okolicach swoje piętno. Jednak wycieczkę rozpoczynamy od Konstantynowa.
Poczuj natchnienie w Janowie, poznaj historię Konstantynowa [GALERIA]

Tu warto odwiedzić wybudowany w 1744 r. pałac, który przez wieki przechodził, w wianie, w ręce szlacheckich rodów. - Kiedy Zofia z Aleksandrowiczów wyszła za mąż za Tadeusza Michała Zyberk-Platera w 1870 r. wniosła do tej rodziny swoje posiadłości. Pałac był świadkiem wzlotów i upadków, jakich doświadczały jego mieszkańcy. Jego ostatnim właścicielem był hrabia Stanisław Zyberk-Plater. To on jest fundatorem miejscowego kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej, wybudowanego w latach 1905 – 1909 r., w stylu neogotyckim. By postawić świątynię w miejscowości Zakalinki Kolonia zbudował cegielnię – mówi wójt Konstantynowa Romuald Murawski. 

Podczas działań II wojny światowej rodzina Zyberk-Platerów opuściła Konstantynów, Tadeusz  trafił  do obozu nazistowskiego w Dachau, skąd po wyzwoleniu zamieszkał w Belgii. Obecnie  w pałacu można obejrzeć trzy sale. Znajdują się tu meble, które należały do Zyberk-Platerów. 

Janowskie okolice ze swoją historią, ukształtowaniem terenu, zabytkami i bliskością Bugu, stanowią perełkę turystyczną. Janowska stadnina wciąż przyciąga miłośników koni, miasteczko i okolice są inspiracją wielu artystów. Powstanie Janowa Podlaskiego datowane jest na rok 1423,  kiedy to Wielki Książę Litewski Witold ofiarował wieś Porchowo wraz z  przylegającymi do niej posiadłościami, łuckiemu kościołowi katedralnemu. Biskup łucki Jan Łosowicz przeniósł w 1450 r. rezydencję biskupią z Łucka do Porchowa, a w 1465r. Kazimierz Jagiellończyk nadał osadzie prawa miejskie na prawie chełmińskim. Porchowo zmieniło wtedy nazwę na Janów – od imienia biskupa Łosowicza, który zabiegał o przywileje i rozwój miasta.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w janowskich okolicach jest rezerwat przyrody "Łęk Dębowy", tworzący urokliwy krajobraz otwartych przestrzeni z licznymi naturalnymi zadrzewieniami.

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Niezwykłego Podlasia". Będziemy prezentować najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazywać miejsca, które warto zobaczyć, przypominać te, które są mało znane. Przedstawiać nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

Uważnie przeczytajcie publikację o Janowie Podlaskim i Konstantynowie i odpowiedzcie na pytanie konkursowe dotyczące tego rejonu. Do końca wakacji będziemy drukować kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi znajdziecie w naszych tekstach. Pięć osób, które poprawnie odpowiedzą na zadane pytania i prześlą po zakończeniu konkursu najwięcej poprawnych odpowiedzi, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami m.in. talonami zakupowymi, plecakami turystycznymi i innymi niespodziankami.

Lubisz podróżować i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Nagrodzimy najbardziej aktywnych podróżników, którzy podążą śladem opisywanych przez nas miejsc. Szansę na otrzymanie nagrody mają czytelnicy-podróżnicy, którzy zrobią sobie selfie (autoportret) w miejscach opisanych w cyklu "Niezwykłe Podlasie" i prześlą je na adres redakcji. Zdjęcia można przesłać mejlem na adres: [email protected] lub za pośrednictwem Facebooka, z dopiskiem: Wyrażam zgodę na publikację.

Pięć osób, które nadeślą najciekawsze fotografie, otrzyma atrakcyjne nagrody.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Konstantynowianin 31.07.2019 15:07
Konstantynów:Ostatnim właścicielem był Tadeusz, nie Stanisław ,natomiast kościół budowano w l.1906-1909. Pozdrawiam

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama