Poczuj natchnienie w Janowie, poznaj historię Konstantynowa [GALERIA]

  • 30.07.2019, 11:47 (aktualizacja 30.07.2019, 11:57)
  • Paulina Chodyka, Anna Chodyka
Poczuj natchnienie w Janowie, poznaj historię Konstantynowa [GALERIA]
Janów Podlaski przez stulecia znajdował się na styku cywilizacji wschodu i zachodu, łączył kultury i stanowił przykład na harmonijne współistnienie wielu tradycji i religii. Doskonała lokalizacja przyczyniła się do jego wielkiego rozkwitu, ale też do jego upadków. Rozwijające się prężnie w XVI wieku miasto było świetnym łupem dla kolejnych prześladowców, a burzliwa historia Polski odbiła na Janowie i okolicach swoje piętno. Jednak wycieczkę rozpoczynamy od Konstantynowa.

Tu warto odwiedzić wybudowany w 1744 r. pałac, który przez wieki przechodził, w wianie, w ręce szlacheckich rodów. - Kiedy Zofia z Aleksandrowiczów wyszła za mąż za Tadeusza Michała Zyberk-Platera w 1870 r. wniosła do tej rodziny swoje posiadłości. Pałac był świadkiem wzlotów i upadków, jakich doświadczały jego mieszkańcy. Jego ostatnim właścicielem był hrabia Stanisław Zyberk-Plater. To on jest fundatorem miejscowego kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej, wybudowanego w latach 1905 – 1909 r., w stylu neogotyckim. By postawić świątynię w miejscowości Zakalinki Kolonia zbudował cegielnię – mówi wójt Konstantynowa Romuald Murawski. 

Podczas działań II wojny światowej rodzina Zyberk-Platerów opuściła Konstantynów, Tadeusz  trafił  do obozu nazistowskiego w Dachau, skąd po wyzwoleniu zamieszkał w Belgii. Obecnie  w pałacu można obejrzeć trzy sale. Znajdują się tu meble, które należały do Zyberk-Platerów. 

Janowskie okolice ze swoją historią, ukształtowaniem terenu, zabytkami i bliskością Bugu, stanowią perełkę turystyczną. Janowska stadnina wciąż przyciąga miłośników koni, miasteczko i okolice są inspiracją wielu artystów. Powstanie Janowa Podlaskiego datowane jest na rok 1423,  kiedy to Wielki Książę Litewski Witold ofiarował wieś Porchowo wraz z  przylegającymi do niej posiadłościami, łuckiemu kościołowi katedralnemu. Biskup łucki Jan Łosowicz przeniósł w 1450 r. rezydencję biskupią z Łucka do Porchowa, a w 1465r. Kazimierz Jagiellończyk nadał osadzie prawa miejskie na prawie chełmińskim. Porchowo zmieniło wtedy nazwę na Janów – od imienia biskupa Łosowicza, który zabiegał o przywileje i rozwój miasta.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w janowskich okolicach jest rezerwat przyrody "Łęk Dębowy", tworzący urokliwy krajobraz otwartych przestrzeni z licznymi naturalnymi zadrzewieniami.

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Niezwykłego Podlasia". Będziemy prezentować najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazywać miejsca, które warto zobaczyć, przypominać te, które są mało znane. Przedstawiać nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

Uważnie przeczytajcie publikację o Janowie Podlaskim i Konstantynowie i odpowiedzcie na pytanie konkursowe dotyczące tego rejonu. Do końca wakacji będziemy drukować kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi znajdziecie w naszych tekstach. Pięć osób, które poprawnie odpowiedzą na zadane pytania i prześlą po zakończeniu konkursu najwięcej poprawnych odpowiedzi, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami m.in. talonami zakupowymi, plecakami turystycznymi i innymi niespodziankami.

Lubisz podróżować i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Nagrodzimy najbardziej aktywnych podróżników, którzy podążą śladem opisywanych przez nas miejsc. Szansę na otrzymanie nagrody mają czytelnicy-podróżnicy, którzy zrobią sobie selfie (autoportret) w miejscach opisanych w cyklu "Niezwykłe Podlasie" i prześlą je na adres redakcji. Zdjęcia można przesłać mejlem na adres: [email protected] lub za pośrednictwem Facebooka, z dopiskiem: Wyrażam zgodę na publikację.

Pięć osób, które nadeślą najciekawsze fotografie, otrzyma atrakcyjne nagrody.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

Paulina Chodyka, Anna Chodyka

Zdjęcia (124)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Konstantynowianin
Konstantynowianin 31.07.2019, 15:07
Konstantynów:Ostatnim właścicielem był Tadeusz, nie Stanisław ,natomiast kościół budowano w l.1906-1909. Pozdrawiam

Pozostałe