Gmina Drelów: Angelika Magier stypendystką ministerstwa

  • 02.08.2019, 08:25
  • Paulina Chodyka
Gmina Drelów: Angelika Magier stypendystką ministerstwa
Etnomuzykolog i pracownica miejscowego centrum kultury, Angelika Magier, otrzymała niedawno stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Realizuję projekt "Badania nad tradycyjną kulturą muzyczną Bagnoszy i Bojarów Międzyrzeckich", oparty na badaniach terenowych prowadzonych na terenie gminy Drelów oraz miasta i gminy Międzyrzec Podlaski. Odwiedzam najstarszych mieszkańców okolicy i prowadzę z nimi wywiad etnograficzny i etnomuzykologiczny, pytając o dawne zwyczaje, pieśni i życie codzienne - opowiada Angelika Magier.

Projekt ma na celu przygotowanie materiału do monografii muzycznej zachodniej części Południowego Podlasia, którego folklor zasługuje na uwagę w skali kraju. - Utrwalam i systematyzuję przejawy tutejszego folkloru muzycznego tj. pieśni tradycyjne, informacje o śpiewakach i muzykantach, opisy dawnych zwyczajów, obrzędów i zabaw - dodaje stypendystka. Jesienią harmonogram projektu przewiduje kwerendy w zbiorach m.in. Instytutu Sztuki PAN, bibliotece Instytutu Muzykologii UW, bibliotece KUL i UMCS, czy też lokalnych muzeach. - Tradycja Południowego Podlasia, w szczególności Bagnoszy i Bojarów, zasługują na szczególną uwagę i promocję. Temu właśnie służy mój projekt - podsumowuje Magier.

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe