Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:03
Reklama
Reklama

Rzymski legionista ze Swór

Dariusz Makarewicz z wykształcenia jest prawnikiem, jednak jego wielką pasją jest historia, zwłaszcza historia starożytnego Rzymu. Początki tych zainteresowań sięgają lat szkolnych, kiedy historia zaczęła go bardziej fascynować niż inne przedmioty. Między innymi dlatego też kilka lat temu znalazł grupę rekonstrukcyjną Legion XXI Rapax, odtwarzającą oddział armii Imperium Rzymskiego i postanowił się do niej przyłączyć.
Rzymski legionista ze Swór

Dziś, w wolnym czasie, aktywnie uczestniczy w życiu legionu - buduje obozy rzymskie, bierze udział w bitwach z "barbarzyńcami", ćwiczy szyki bojowe i marszowe. Nosi strój z epoki, a przede wszystkim promuje wiedzę o czasach, w których zaczynała kształtować się europejska kultura.
Rekonstruktorzy odwołują się do dziedzictwa prawdziwej jednostki – Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy "Drapieżny").

- Legion ten został utworzony za rządów Oktawiana Augusta w latach 30 p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, a zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., kiedy to został albo karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii, czyli na pograniczu Węgier, Austrii, Chorwacji i Serbii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji w 15 r. n.e., buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika w latach 14-16 r. n.e. przeciwko germańskim plemionom, wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy czyli w 69 r. n.e. czy tłumieniu powstania Batawów w 70 r. n.e. Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił – można przeczytać na stronie grupy rekonstrukcyjnej.

Jak wyjaśnia Dariusz Makarewicz jego legion liczy ponad sto osób, posiadających pełny ekwipunek legionisty, jednak członków jest znacznie więcej, wśród nich są też kobiety, które zajmują się m.in. przyrządzaniem potraw w czasie trwania obozów. Połowę grupy stanowią Niemcy, bo to w ich kraju powstał legion z inicjatywy kilku hobbystów. Zjazdy odbywają się, nawet kilkukrotnie w ciągu roku, przeważnie w miesiącach letnich. Legioniści zapraszani są przez muzea w całej Europie na imprezy historyczne i stanowią jedną z głównych atrakcji. W tym czasie toczą między sobą pokazowe walki jeden na jeden, prezentują grupowe starcia, pokazują, jak przebiegały ćwiczenia wzmacniające kondycję.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama