Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 12:37
Reklama
Reklama

Rzymski legionista ze Swór

Dariusz Makarewicz z wykształcenia jest prawnikiem, jednak jego wielką pasją jest historia, zwłaszcza historia starożytnego Rzymu. Początki tych zainteresowań sięgają lat szkolnych, kiedy historia zaczęła go bardziej fascynować niż inne przedmioty. Między innymi dlatego też kilka lat temu znalazł grupę rekonstrukcyjną Legion XXI Rapax, odtwarzającą oddział armii Imperium Rzymskiego i postanowił się do niej przyłączyć.
Rzymski legionista ze Swór

Dziś, w wolnym czasie, aktywnie uczestniczy w życiu legionu - buduje obozy rzymskie, bierze udział w bitwach z "barbarzyńcami", ćwiczy szyki bojowe i marszowe. Nosi strój z epoki, a przede wszystkim promuje wiedzę o czasach, w których zaczynała kształtować się europejska kultura.
Rekonstruktorzy odwołują się do dziedzictwa prawdziwej jednostki – Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy "Drapieżny").

- Legion ten został utworzony za rządów Oktawiana Augusta w latach 30 p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, a zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., kiedy to został albo karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii, czyli na pograniczu Węgier, Austrii, Chorwacji i Serbii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji w 15 r. n.e., buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika w latach 14-16 r. n.e. przeciwko germańskim plemionom, wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy czyli w 69 r. n.e. czy tłumieniu powstania Batawów w 70 r. n.e. Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił – można przeczytać na stronie grupy rekonstrukcyjnej.

Jak wyjaśnia Dariusz Makarewicz jego legion liczy ponad sto osób, posiadających pełny ekwipunek legionisty, jednak członków jest znacznie więcej, wśród nich są też kobiety, które zajmują się m.in. przyrządzaniem potraw w czasie trwania obozów. Połowę grupy stanowią Niemcy, bo to w ich kraju powstał legion z inicjatywy kilku hobbystów. Zjazdy odbywają się, nawet kilkukrotnie w ciągu roku, przeważnie w miesiącach letnich. Legioniści zapraszani są przez muzea w całej Europie na imprezy historyczne i stanowią jedną z głównych atrakcji. W tym czasie toczą między sobą pokazowe walki jeden na jeden, prezentują grupowe starcia, pokazują, jak przebiegały ćwiczenia wzmacniające kondycję.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Podpisywana petycja zawiera błąd, gdyż nowa ulica nie przebiegnie w miejscu "powstającej ulicy na dotychczasowej Drodze Wojskowej", tylko kilkaset metrów obok. No chyba, że pomysłodawcy chcą, aby ul. Droga Wojskowa zmieniła nazwę na „św. Jozafata Kuncewicza”. Ja optuję za ul. Riada Haidara, gdyż trasą będzie można dojechać do ronda WOŚP, z którą to Orkiestrą Śp. RH był od początku mocno związany.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:09Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelni
Reklama
Reklama