Gmina Dębowa Kłoda: Upamiętnili wysiedlenie i rocznicę walk

  • 03.08.2019, 08:41
  • Tomasz Wachulski
Gmina Dębowa Kłoda: Upamiętnili wysiedlenie i rocznicę walk
Z wielką pompą świętowano 75. rocznicę walk partyzanckich z hitlerowskim najeźdźcą, do jakich doszło w lasach parczewskich. Uczczono także wysiedlenie górali z Żywiecczyzny. Była msza święta, wspomnienia z tych tragicznych wydarzeń oraz występy artystyczne.

Obchody trwały dwa dni. Rozpoczęły się w niedzielę, 21 lipca, w Stępkowie, upamiętnieniem pobytu wysiedlonych górali spod Żywca w gminie Dębowa Kłoda. Po nabożeństwie w intencji mieszkańców Żywiecczyzny odbyły się przemówienia i odczytano list, jaki do mieszkańców gminy i całego powiatu skierował ks. Wojciech Zyzak, rektor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Później były występy zespołów śpiewaczych, które zaprezentowały pieśni o tematyce patriotycznej. Na scenie pojawiły się: Echo Dębowej, Chmiel oraz Zespół Jarzębina z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Sawinie.

Po krótkim poczęstunku przyszedł czas na wspomnienia z okresu II wojny światowej. O wydarzeniach sprzed 75 lat opowiadał regionalista Stanisław Jadczak. Program artystyczny przygotowały również dzieci z zespołu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dębowej Kłodzie. Zwieńczeniem kilkugodzinnych uroczystości była prezentacja folkloru góralskiego Żywiecczyzny w wykonaniu Jacentego Ignatowicza, popularyzatora oraz wykonawcy muzyki góralskiej. Ponadto wystąpiła kapela góralska, a potem było wspólne biesiadowanie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

 

Tomasz Wachulski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe