Powiat radzyński: Dzielnie walczą z ogniem od ponad wieku

  • 04.08.2019, 09:09
  • Paulina Chodyka
Powiat radzyński: Dzielnie walczą z ogniem od ponad wieku
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarówce Podlaskiej obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia. Jej początek sięga 1909 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jana Rudnickiego powstała straż przyparafialna. Obecnie należy do najstarszych na terenie powiatu radzyńskiego.

Pomysłodawcą i inicjatorem powołania do życia w 1909 r. pierwszej społecznej organizacji w Komarówce był proboszcz ks. Jan Rudnicki. Jesienią 1918 roku strażacy i Polska Organizacja Wojskowa wzięli czynny udział w likwidacji władz okupacyjnych na terenie Komarówki i jej najbliższych okolic. 28 lutego 1927 r. podjęto uchwałę w sprawie utworzenia orkiestry, która swoimi występami uświetniała wszelkie uroczystości. Pierwsze instrumenty nabyto z ofiar członków straży i składek lokalnej społeczności. W 1929 r. postanowiono, że wspólnie z innymi organizacjami m.in. ze Związkiem Strzeleckim zostanie wybudowana remiza, która służyłaby całej miejscowości.

Budowę remizy w stanie surowym zakończono w 1939 roku. Sfinalizowanie inwestycji przerwał wybuch II wojny światowej. Reaktywacja jednostki nastąpiła na pierwszym walnym zebraniu 25 marca 1946 roku. Wówczas to prezesem został Józef Klimiuk. Po kolejnej reorganizacji 14 grudnia 1957 r. zastąpił go Józef Kozak. W 1960 r. OSP otrzymała m.in. nową motopompę. W jednostce utworzono sekcję kulturalną i sekcję żeńską, do której zapisało się 9 kobiet. Od schyłku lat czterdziestych do roku 1965 działał przy OSP amatorski ruch teatralny. W 1965 r. straż została przemianowana na jednostkę typu "S". W 1968 r. naczelnikiem został Jan Prokopiuk, a w 1971 roku prezesem został Józef Kozak, a kierowcą Franciszek Czerski. W 1974 r. z okazji 65-lecia istnienia nadano jednostce sztandar. Rok później straż stała się jednostką typu "S-2". W latach osiemdziesiątych funkcję prezesa pełnił Jerzy Szymański, a naczelnika - Jan Mielanowicz.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 31

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe