Biała Podlaska: Pamiętają o powstańcach [GALERIA]

  • 06.08.2019, 11:32
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Pamiętają o powstańcach [GALERIA]
75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. W pierwszych dniach walk powstańcy opanowali Śródmieście, Stare Miasto, Wolę, Powiśle, a także część Ochoty, Mokotowa i Żoliborza. Polacy pamiętają o heroicznej próbie wyzwolenia kraju i co roku honorują to wydarzenie minutą ciszy przy dźwiękach syren alarmowych. Biała Podlaska również pamięta.

W trakcie dwóch miesięcy walk (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku) straty polskich wojsk wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych Polski. 

1 sierpnia 2019 roku, 75 lat od tamtych wydarzeń mieszkańcy Białej Podlaskiej, urzędnicy, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy miasta zebrali się pod pomnikiem straceń na placu Wolności, aby o godzinie 17:00 uczcić minutą ciszy poległych walczących. Delegacje złożyły kwiaty, zapalono znicze. - Świętujemy bolesną prawdę historyczną. Nasze obchody tej smutnej rocznicy realizujemy zawsze w tym szczególnym miejscu, za mną jest ściana straceń, ten niemy świadek wojennych dramatów – mówił podczas wystąpienia prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk. 

Tego dnia rano odbył się również rajd rowerowy zorganizowany przez Parafialną Grupę Rowerową działającą przy parafii NNMP w Białej Podlaskiej oraz Brzeskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowo-Społeczne STRUMYK. Rowerzyści wyruszyli z Białej Podlaskiej do Warszawy, by w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

Justyna Madan

Zdjęcia (41)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe