Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:04
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Biała Podlaska: Pamiętają o powstańcach [GALERIA]

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. W pierwszych dniach walk powstańcy opanowali Śródmieście, Stare Miasto, Wolę, Powiśle, a także część Ochoty, Mokotowa i Żoliborza. Polacy pamiętają o heroicznej próbie wyzwolenia kraju i co roku honorują to wydarzenie minutą ciszy przy dźwiękach syren alarmowych. Biała Podlaska również pamięta.
Biała Podlaska: Pamiętają o powstańcach [GALERIA]

W trakcie dwóch miesięcy walk (od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku) straty polskich wojsk wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych Polski. 

1 sierpnia 2019 roku, 75 lat od tamtych wydarzeń mieszkańcy Białej Podlaskiej, urzędnicy, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy miasta zebrali się pod pomnikiem straceń na placu Wolności, aby o godzinie 17:00 uczcić minutą ciszy poległych walczących. Delegacje złożyły kwiaty, zapalono znicze. - Świętujemy bolesną prawdę historyczną. Nasze obchody tej smutnej rocznicy realizujemy zawsze w tym szczególnym miejscu, za mną jest ściana straceń, ten niemy świadek wojennych dramatów – mówił podczas wystąpienia prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk. 

Tego dnia rano odbył się również rajd rowerowy zorganizowany przez Parafialną Grupę Rowerową działającą przy parafii NNMP w Białej Podlaskiej oraz Brzeskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowo-Społeczne STRUMYK. Rowerzyści wyruszyli z Białej Podlaskiej do Warszawy, by w ten sposób uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama