W Roskoszy poznasz ginące zawody

  • 11.08.2019, 09:44
  • Anna Chodyka
W Roskoszy poznasz ginące zawody
By dowiedzieć, jak wygląda praca zduna, kamieniarza czy tkacza do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy przyjeżdża młodzież z całej Polski oraz z zagranicy. W ciągu roku odbywają się tu dwutygodniowe kursy dla osób do 25. roku życia, a także lekcje pokazowe dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich. W tym roku, w sierpniu, przypada 20 rocznica funkcjonowania placówki.

Roskosz to podniesiony z ruiny zespół dworsko-parkowy, w tym stajnia cugowa i dworek oraz blisko 15 ha zabytkowego parku. To także miejsce kształcenia i wychowania młodzieży oraz turystyczna wizytówka południowego Podlasia. W ramach Warsztatów Ginących Zawodów, powstałych w ECKiW w 2015 roku, młodzi ludzie kształcą się w dziesięciu zawodach. To tkacz, kowal, rymarz, kołodziej, strzechacz-gonciarz, kamieniarz-brukarz, zdun, piekarz, cukiernik oraz wędliniarz. - Trzy ostatnie same w sobie nie są ginące, ale coraz rzadziej spotyka się tradycyjne technologie wytwarzania produktów - mówi Marcin Szydłowski, koordynator Wioski Ginących Zawodów w Roskoszy.

W warsztacie tkackim powstają niepowtarzalne wzory. Tkaniny wykonane są różnymi technikami, ale również tworzy się tu charakterystyczne dla Podlasia perebory. - W tak krótkim czasie nie da się nauczyć zawodu, jednak podczas naszych warsztatów dajemy podstawy wiedzy i staramy się rozbudzić zainteresowania uczestników. Chodzi o to, by otworzyć ich na nowe możliwości. Często mają ukryte talenty, pasje a dzięki takim warsztatom je odkrywają – podkreśla Marcin Szydłowski.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 32

 

Anna Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe