Powiat bialski: Minister pomaga pokrzywdzonym

  • 14.08.2019, 08:18 (aktualizacja 14.08.2019, 08:39)
  • Joanna Danielewicz
Powiat bialski: Minister pomaga pokrzywdzonym
W ubiegłym tygodniu powiat bialski zainaugurował swoją współpracę ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Bona Fides, które jest partnerem Caritas Diecezji Siedleckiej przy realizacji działań na rzecz osób pokrzywdzonych. Wsparcie finansowe dla stowarzyszenia na 3-letni program pilotażowy "Sieciowanie pomocy" przekazuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Poinformował o tym goszczący ostatnio w Białej Podlaskiej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– W ubiegłym roku minister sprawiedliwości przyjął trzyletni program pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Udało się pozyskać ponad 350 mln zł na to trzyletnie zadanie. Celem jest to, by całą Polskę objąć siecią punktów, które tę pomoc będą świadczyły. Chcemy,  by powstało 60 ośrodków regionalnych i 337 punktów lokalnych, tak by w każdym powiecie był choć jeden punkt – informował na spotkaniu z przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej, policji, prokuratury i straży pożarnej Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, odpowiedzialny ze funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości.

Na Fundusz składają się głównie nawiązki od przestępców. Ministerstwo chce, by pieniądze w nim zgromadzone trafiały do ofiar przestępczej działalności. W ubiegłym roku z tych właśnie środków finansowano sprzęt ratowniczy przekazywany straży pożarnej. Teraz pieniądze mają wspomóc tworzenie i działanie programu "Sieciowania pomocy". – Oprócz sieci stacjonarnej mamy działającą całą dobę infolinię, również w języku ukraińskim. Tu można skorzystać z porady psychologa, prawnika. W ramach "Sieciowania pomocy" świadczymy pomoc nie tylko prawną i psychologiczną, ale również finansujemy zakup odzieży, żywności czy lekarstw, umożliwiamy rehabilitację czy pomoc w znalezieniu lokalu mieszkalnego osobom pokrzywdzonym przestępstwem – wylicza wiceminister.

Dwa punkty w powiecie

Na terenie województwa lubelskiego organizacją pozarządową, która współpracuje współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości jest lubelskie stowarzyszenie Bona Fides. Organizacja ta od lat działa wspólnie z siedlecką Caritas niosąc pomoc osobom pokrzywdzonym. W listopadzie ubiegłego roku Bona Fides podpisało z Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim umowę na działanie punktu pomocy osobom pokrzywdzonym, choć jak mówi Mariola Płonka, dyrektor międzyrzeckiego MOPS, współpraca z Bona Fides miała miejsce już wcześniej. Otwarty pierwotnie punkt musiał przerwać  działalność i podopieczni kierowani byli do punktu w Białej Podlaskiej. – Dzięki wsparciu  ministerstwa sprawiedliwości i pilotażowemu programowi "Sieciowanie pomocy" znów mogliśmy wznowić w Międzyrzecu współpracę ze stowarzyszeniem i otworzyć punkt, z czego bardzo się cieszymy – mówi dyrektor Płonka.

– W powiecie bialskim mamy obecnie dwa punkty, które świadczą pomoc osobom pokrzywdzonym różnego rodzaju przestępczością (Międzyrzec Podlaski i Biała Podlaska – przyp. red.). Chodzi nie tylko przemoc w rodzinie, ale również kradzieże, wypadki komunikacyjne, przestępstwa seksualne. Liczymy na to, że państwo włączycie się we współpracę i skorzystacie z naszego wsparcia. Może potrzebne są szkolenia, może dodatkowe wsparcie psychologów czy konsultacje prawne. Ważne jest, by osoby do których docieracie miały też świadomość, gdzie mogą o pomoc prosić – mówiła Iwona Przewor,  prezes Bona Fides, przekazując przedstawicielom zebranych na spotkaniu służb ulotki i wizytówki.

Sieciowanie pomocy

By oficjalnie rozpocząć współpracę między powiatem bialskim a ministerstwem sprawiedliwości i stowarzyszeniem podpisano list intencyjny. – Bardzo dobrze, że takie spotkanie się odbyło. PCPR już prowadzi program dla sprawców przemocy i bardzo ważne, by skoordynować te działania z programem dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Myślę, że bardzo ważne będzie zorganizowanie szkoleń dla dzielnicowych, kuratorów, członków zespołów działających przy GOPS-ach, by wiedzieli, jak nawiązać ten pierwszy kontakt z ofiarą, jak ją przekonać do tego, żeby z pomocy skorzystała – mówi Halina Mincewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, który program "Sieciowanie pomocy" na terenie powiatu bialskiego ma koordynować.

W Białej Podlaskiej Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajduje się na ulicy Warszawskiej 15, w Międzyrzecu Podlaskim przy ulicy Piłsudskiego 6, a Radzyniu Podlaskim na ul. Warszawskiej 32.

W Parczewie na ul. Kolejowej 1 działa natomiast Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem – Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 33

Joanna Danielewicz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe