Biała Podlaska: Zachwycają nas i promują już pół wieku

  • 15.08.2019, 08:43
  • Justyna Madan
Biała Podlaska: Zachwycają nas i promują już pół wieku
Za rok Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" będzie obchodził wyjątkowy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Tancerze od lat występują nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Ostatnio wzięli udział w 20th International Büyükçekmece Culture and Art Festival w tureckim Stambule. Jak zwykle wystąpili z sukcesem, promując polski folklor. Teraz zespół szykuje się do wyjazdu do Chin.

W tym roku "Podlasie" podróżowało po Ameryce Południowej (odwiedzili Argentynę, Brazylię i Paragwaj), Indonezji, a ostatnio Turcji. - Tym razem poprzeczka postawiona została bardzo wysoko, zespół został zakwalifikowany do uczestnictwa w jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali na świecie - 20th International Büyükçekmece Culture and Art Festival w Stambule. Festiwal konkursowy był organizowany pod auspicjami największych tego typu na świecie organizacji: CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) oraz FIDAF (Federation of International Dance Festival) – wyjaśnia Marcin Bochenek. 

Do Turcji przybyło ponad 1600 uczestników z 71 krajów, w konkursie od 26 lipca do 4 sierpnia pojawiło się ponad 1000 tancerzy z 28 krajów. Rywalizacja i prezentacje dla ponad 50-tysięcznej publiczności w Stambule odbywały się na kilku scenach w trzech mocno obsadzonych grupach. Podlasie znalazło się w grupie B razem z Panamą, Indiami, Północną Macedonią, Indonezją, Bułgarią, Gruzją, Rosją i Słowacją. 

- Zespoły prezentowały swój repertuar taneczny na znakomicie przygotowanych pod względem technicznym i wizualnym scenach w programach 3-4 min, 7-8 min, 18-20 min. Całość oceniana była przez 16 międzynarodowych sędziów ekspertów. Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" przedstawił bogaty program artystyczny: "Lubelsko-Podlaskie Palindromy", Księstwo Warszawskie - "Małe Państwo Wielkich Nadziei", Tańce Lachów Sądeckich oraz Krakowiaków Wschodnich - opowiada Marcin Bochenek. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 33

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe