Radzyń Podlaski: Kolejny rok tworzą muzeum

  • 14.08.2019, 10:11
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Kolejny rok tworzą muzeum
O muzeum w Radzyniu Podlaskim mówi się od kilku lat. Raz już nawet inaugurowano jego powstanie. Teraz, gdy miasto otrzymało dotację na remont budynku pod tę instytucję, wyjścia już nie ma – trzeba będzie to muzeum wreszcie stworzyć. Miasto porozumiało się w tej sprawie z towarzystwem "Libra", z którego radzyńską agendą – Instytutem Bronisława Szlubowskiego, jeszcze na początku roku nie chciało podejmować dyskusji na temat wizji przedsięwzięcia.

W połowie maja 2018 roku rada miasta specjalną uchwałą zmieniła statut Radzyńskiego Ośrodka Kultury, tak by pod jego agendą można było powołać Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Jego lokalizacja od dawna była zaplanowana. To kamienica przy Warszawskiej 5a, gdzie w okresie okupacji działał areszt gestapo, a po wojnie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Choć w budynku należącego do zasobów ZGL w tamtym czasie mieszkało jeszcze kilku lokatorów, to jednak nie przeszkadzało władzom Radzynia w uroczystym otwarciu pierwszego pomieszczenia muzeum - celi nr 6, w której na ścianach znajdują się inskrypcje więźniów. Zrobiono to symbolicznie podczas ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, 19 maja 2018 r. To miała być inauguracja działalności placówki.

Podczas tamtego wydarzenia dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury tłumaczył: – Podjęta przez radnych uchwała, zmieniająca statut ROK uprawomocni się za dwa tygodnie. Wówczas zarządzeniem powołam muzeum i nadam mu regulamin. Potem ogłosimy nabór kandydatur do jego rady. Może w niej zasiąść od 5 do 15 osób. Liczę na to, że zsiądą w niej ludzie, którzy mają wiedzę na temat tego miejsca i zechcą ją wykorzystać, do tworzenia muzeum. Szczerze mówiąc liczę na to, że rada powstanie jak najszybciej i to ona będzie wypracowywać kierunki rozwoju powołanego muzeum – informował Robert Mazurek.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 33

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marzena
Marzena 15.08.2019, 16:00
Moze tez powstanie pybliczna toaleta? Stara, czasow PRL zostala zasypana.Bedzie to ciekawe stanowisko archeologiczne.

Pozostałe