Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:52
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Radzyń Podlaski: Kolejny rok tworzą muzeum

O muzeum w Radzyniu Podlaskim mówi się od kilku lat. Raz już nawet inaugurowano jego powstanie. Teraz, gdy miasto otrzymało dotację na remont budynku pod tę instytucję, wyjścia już nie ma – trzeba będzie to muzeum wreszcie stworzyć. Miasto porozumiało się w tej sprawie z towarzystwem "Libra", z którego radzyńską agendą – Instytutem Bronisława Szlubowskiego, jeszcze na początku roku nie chciało podejmować dyskusji na temat wizji przedsięwzięcia.
Radzyń Podlaski: Kolejny rok tworzą muzeum

W połowie maja 2018 roku rada miasta specjalną uchwałą zmieniła statut Radzyńskiego Ośrodka Kultury, tak by pod jego agendą można było powołać Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Jego lokalizacja od dawna była zaplanowana. To kamienica przy Warszawskiej 5a, gdzie w okresie okupacji działał areszt gestapo, a po wojnie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Choć w budynku należącego do zasobów ZGL w tamtym czasie mieszkało jeszcze kilku lokatorów, to jednak nie przeszkadzało władzom Radzynia w uroczystym otwarciu pierwszego pomieszczenia muzeum - celi nr 6, w której na ścianach znajdują się inskrypcje więźniów. Zrobiono to symbolicznie podczas ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, 19 maja 2018 r. To miała być inauguracja działalności placówki.

Podczas tamtego wydarzenia dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury tłumaczył: – Podjęta przez radnych uchwała, zmieniająca statut ROK uprawomocni się za dwa tygodnie. Wówczas zarządzeniem powołam muzeum i nadam mu regulamin. Potem ogłosimy nabór kandydatur do jego rady. Może w niej zasiąść od 5 do 15 osób. Liczę na to, że zsiądą w niej ludzie, którzy mają wiedzę na temat tego miejsca i zechcą ją wykorzystać, do tworzenia muzeum. Szczerze mówiąc liczę na to, że rada powstanie jak najszybciej i to ona będzie wypracowywać kierunki rozwoju powołanego muzeum – informował Robert Mazurek.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 33

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marzena 15.08.2019 16:00
Moze tez powstanie pybliczna toaleta? Stara, czasow PRL zostala zasypana.Bedzie to ciekawe stanowisko archeologiczne.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama