Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:25
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Powiat bialski: Dożynki czas zacząć!

Dożynki, zażynki, wyżynki to święto wszystkich rolników i ukoronowanie ich całorocznej pracy. W staropolszczyźnie nazywano je również "wieńcowym", a nazwę wzięto od symbolu tego święta – wieńca dożynkowego. Do dziś tradycja ta jest żywa i kultywowana na południowym Podlasiu. W naszym powiecie już w najbliższą niedzielę rozpoczynają się dożynkowe imprezy.
Powiat bialski: Dożynki czas zacząć!

Można wyodrębnić trzy etapy świętowania: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami. Swoimi korzeniami święto sięga pogańskiego święta płodności i plonów i jest pozostałością dawnych uczt obrzędowych oraz ofiar składanych bóstwom urodzaju. Funkcjonuje również teoria, że związane jest z dworem i gospodarką folwarczną, a więc obchodzone nie wcześniej niż od XVI wieku i wywodzi się z kultury chrześcijańskiej.

Dożynkowy harmonogram

Powiat bialski Już 1 września odbędą się XXI Dożynki Powiatowe. Tym razem gospodarzem będzie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Wilczynie w gminie Biała Podlaska. Uroczystości rozpoczną się polową mszą św. o godz. 11:00 na placu uroczystości. Następnie o godz. 12:00 ruszy korowód dożynkowy. Przewidziane jest powitanie gości, wręczenie chleba dożynkowego, wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja stoisk i wieńców dożynkowych miast i gmin powiatu. Na uczestników czekają występy zespołów ludowych, wystawy, degustacja potraw regionalnych. Koncerty rozpocznie o godz. 20:00 zespół "Lider". Od 21:00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru – zespół "Brathanki". Od godz. 16:00, nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów: "Piękne, bo Bialskie", "Wieniec dożynkowy", "Nasz chleb najlepszy" oraz konkursu na stoisko promocyjne miasta lub gminy. Na koniec przewidziana jest ludowa zabawa do późnych godzin nocnych.

Gmina Międzyrzec Podlaski Na gminne dożynki, 25 sierpnia, pod patronatem medialnym Słowa Podlasia zapraszają wójt gminy Krzysztof Adamowicz, Gminny Ośrodek Kultury oraz społeczność wsi Jelnica i Sawki. Rozpoczną się  one mszą św. w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Jelnicy. O 14:00 odbędzie się otwarcie uroczystości, w tym: prezentacja wieńców, stoisk promujących wsie oraz wręczenie odznak honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa". Od godz. 15:30 przewidziana jest rodzinna zabawa, wstępy dzieci i młodzieży, zespołów ludowych, konkursy i animacje. Na 16:30 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych. Organizatorzy nie zapomnieli o części koncertowej, podczas której, od godz. 19:00, wystąpią: Maczo, Power Boy, B-Qll oraz Fortex. Wspólna zabawa pod chmurką potrwa do 23:00.

Gmina Sosnówka Na imprezę dożynkową pod patronatem medialnym Słowa Podlasia zaprasza również wójt gminy Sosnówka. Dożynki odbędą się już w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia. Rozpoczną się mszą św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. NNMP w Motwicy. O godz. 13:30 nastąpi powitanie korowodu dożynkowego i prezentacja wieńców, wręczenie chleba dożynkowego, powitanie gości oraz przemówienia okolicznościowe. O 14:15 wystąpi Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Sosnowiacy" z Sosnówki. O  godz. 14:30 sceną zawładną tancerze z Zespołu Tańca Ludowego "Biawena". O 14:45 – wręczenie odznaczeń resortowych ministra rolnictwa "Zasłużony dla Rolnictwa". O godz. 15:00 – występ Zespołu Śpiewaczego z Rozwadówki i Zespołu "Biesiadnicy" z Żeszczynki. O 15:30 na scenę powróci "Biawena". Od 15:45 – zaprezentują się zespoły "Dworzanki" z Piszczaca i "Pohulanka" z Kopytnika. Potem rozstrzygnięte zostaną konkursy na najpiękniejszy wieniec, stoisko dożynkowe i KRUS – "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Od 16:45 na scenę wkroczą: Natalia Raczkowska; 17:00 – "Chobisłowianie" z Białorusi; 17:30 – kabaret "Szara Eminencja"; 18:30 – występ zespołu "Wieczornica" z Białorusi. Organizatorzy połączyli tradycję z nowoczesnością, dlatego pokażą się też gwiazdy disco-polo: o godz. 19:00 Energy Girls, o godz. 20 – Lili, a o godz. 21:00 sceną zawładnie królowa muzyki rozrywkowej – Etna. Po koncertach zabawa taneczna będzie trwała aż do północy! Wszyscy, którzy tego dnia zjawią się na terenie obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej w Sosnówce, będą mogli posmakować specjałów przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich oraz kupić rękodzieło regionalnych artystów. Na zgłodniałych będą czekały stoiska gastronomiczne. Najmłodsi pobawią się m.in. w wesołym miasteczku i dmuchańcach.

Gmina Leśna Podlaska W niedzielę, 18 sierpnia, władze gminy zapraszają na Dożynki Gminno-Parafialne do Leśnej Podlaskiej. Tradycyjnie rozpoczną się mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. O 12:30 zaplanowano przemarsz korowodu na plac przy Zespole Placówek Oświatowych. Od godz. 13:00 nastąpi prezentacja sołectw gminy, przekazanie chleba dożynkowego, wystąpienia gospodarzy i gości. Od 14:00 przewidziana jest część artystyczna. W tym występy wokalistów i zespołów ludowych m.in. Wiktorii Szczepanowskiej, Kingi Grabiec i Edyty Karczmarz, Katarzyny Gadomskiej i zespołu "Leśnianki". Następnie przewidziano konkursy, gry i zabawy. O 15:30 nastąpi podsumowanie konkursu "Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy". O 16:00 rozpocznie się turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy, o 18 – występ Izabeli Jaszczuk, a o 19 – zespół "Prymaki". O godz. 21 na scenie zagości gwiazda wieczoru zespół "Extazy", później rozpocznie się zabawa taneczna z dj-em.

Gmina Rossosz Na 25 sierpnia zaplanowano Dożynki Gminne w Romaszkach. O godz. 12 rozpocznie je msza św. w kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Romaszkach. Później odbędzie się poświęcenie chleba i wieńca dożynkowego; 13:30-14:00 - przemarsz korowodu na boisko szkolne przy Szkole Podstawowej w Romaszkach; 14-14:30 - oficjalne otwarcie i powitanie uczestników dożynek, przekazanie chleba i wieńca dożynkowego, wystąpienia gości; 14:30-16 - obrzędy dożynkowe, występ Koła Gospodyń Wiejskich "Rumianki" z Romaszek, zespołów ludowych oraz orkiestry dętej; 16-18:00 - atrakcje dla dzieci, konkurencje sportowe dla młodzieży i dorosłych, stoiska małej gastronomii; 18-24:00 - zabawa taneczna.

Gmina Łomazy Podziękowanie za plony odbędzie się podczas mszy św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łomazach w niedzielę, 25 sierpnia o godz. 12:00

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama