Gmina Biała Podlaska: "Nie chcemy być drugimi Łosicami!"

  • 20.08.2019, 10:19
  • Paulina Chodyka
Gmina Biała Podlaska: "Nie chcemy być drugimi Łosicami!"
Mieszkańcy od razu sprzeciwiali się inwestycji, nie chcąc w swojej okolicy śmierdzących kurników. Petycję w tej sprawie podpisało ponad 400 osób, powstało również stowarzyszenie "Czysta Gmina Biała Podlaska". Na nic jednak zdały się protesty mieszkańców, wójt właśnie wydał pozytywną opinię środowiskową. Obiecuje jednak, że w budżecie na przyszły rok gmina zabezpieczy pieniądze na opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego, by w przyszłości zabezpieczyć się prawnie na wypadek podobnych inwestycji.

Ferma planowana jest na blisko 600 tys. kur, w jednym cyklu produkcyjnym, który trwa 42 dni. Później następuje dwutygodniowa przerwa na dezynfekcję obiektów i kolejny cykl, których w ciągu roku będzie sześć. Pozytywną decyzję środowiskową w sprawie budowy kurników w Kamienicznem właśnie wydał wójt Wiesław Panasiuk. – Nie miałem innej możliwości. Dostaliśmy pozytywne opinie z Sanepidu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie i Urzędu Marszałkowskiego. Wobec tego nie mogliśmy postąpić inaczej – wyjaśnia wójt. Gmina postawiła jednak szereg warunków do spełnienia dla inwestora. Są to m.in.: automatyczna wentylacja kurników, natychmiastowe wywożenie obornika bez możliwości gromadzenia oraz zasadzenie pasu zieleni chroniącej przed odorem.

Od początku budowie kurników sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na to, że budowa jednej takiej fermy otworzy drogę innym inwestorom i niedługo w podbialskich okolicach, jak grzyby po deszczu zaczną powstawać podobne inwestycje. – Proszę zauważyć, co dzieje się w Łosicach. Jeden wielki smród, nie chcemy, żeby tak się to u nas skończyło. Budowa tych kurników da sygnał innym przedsiębiorcom, że w naszej gminie inwestorzy mogą budować kurniki i chlewnie praktycznie, gdzie chcą – mówi oburzona mieszkanka Kamienicznego, która jak mówi, chce zachować anonimowość z obawy przed szykanami ze strony zwolenników inwestycji.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 34

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Goblin
Goblin 20.08.2019, 16:19
W Łosicach wiele się już pozmieniało, istnieje Stowarzyszenie Zielone Niemojki które działa prężnie i, ablokowalo już parę inwestycji a i Pan Burmistrz za za współpracować ze społeczeństwem, nie tylko kurniki są u nas problemem ale również pieczarkarnie, ale nie Stowarzyszenie się nie podda, może warto nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Zielone Niemojki, może coś podpowiedzą, pomogą.
Mieszkaniec gminy Biała Podlaska
Mieszkaniec gminy Biała Podlaska 20.08.2019, 15:13
Bedzie Pan zadowolony!!!!!! Co Pan Wójt może, lobby jest w Warszawie co pchają ustawy.

Pozostałe