Gmina Biała Podlaska: Rozsławiały region na Bajaniach

  • 26.08.2019, 09:45
  • Paulina Chodyka
Gmina Biała Podlaska: Rozsławiały region na Bajaniach
Wspaniałą reprezentację miał nasz region na festiwalu folkloru w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół "Sokotuchy" zajął drugie miejsce w kategorii śpiewu grupowego.

Sabałowe Bajania to Ogólnopolski Festiwal Polskiego Folkloru, prezentacje gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków, odbywający się corocznie w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku 53. Sabałowe Bajania trwały od 10 do 15 sierpnia. W konkursie brali udział dorośli, młodzież i dzieci z 11 województw Polski, byli też uczestnicy z zagranicy, nawet z USA. Przed jury zaprezentowało się: 42 gawędziarzy, 52 instrumentalistów, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych. Na festiwalu zadebiutował również zespół śpiewaczy "Sokotuchy", działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej.

Grupa wykonała przed licznie zgromadzoną publicznością trzy pieśni weselne. Występ spotkał się ze znakomitym przyjęciem, a jury festiwalu przyznało zespołowi II miejsce w kategorii śpiewu grupowego. Zespół powstał w 2014 roku, jego nazwa w języku gwarowym pogranicza oznacza "Gdakające Kury". W przeciwieństwie do innych formacji folkowych, "Sokotuchy" rezygnują z akompaniamentu, na rzecz białego śpiewu dwu i trzygłosowego. Sekret powodzenia tkwi w repertuarze. Wypełniają go mniej znane pieśni pogranicza kulturowego, wykonywane po polsku, białorusku, ukraińsku, rosyjsku i w gwarze tutejszej, zwanej niekiedy chachłacką. Zespół łączy trzy pokolenia, a tworzą go mieszkanki: Białej Podlaskiej, Cicibora Dużego, Dereczanki, Dokudowa, Hruda, Łukowców i Sławacinka Starego. Obecnie grupa pracuje pod kierunkiem Zdzisława Marczuka. Śpiewają w nim: Beata Wereszko, Anna Mielnicka, Jolanta Zając, Marta Jemielniak, Joanna Chmiel, Kazimiera Klimiuk, Bogumiła Grzywacz, Renata Adamiuk i Agnieszka Borodijuk (opiekun zespołu).

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe