Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 13:59
Reklama
Reklama

Niezwykłe Podlasie: Terespol powstał z miłości do pięknej szlachcianki [GALERIA]

Nazwa Terespol pochodzi od imienia Teresa, nosiła je żona Józefa Bogusława Słuszki, kasztelana wileńskiego, który nazwał miasto na cześć swojej ukochanej. Zarówno w gminie Terespol i w mieście można natknąć się na ślady dawnych dziejów, a równocześnie odpocząć od zgiełku i wyciszyć się podziwiając piękno nadbużańskiej natury.
Niezwykłe Podlasie: Terespol powstał z miłości do pięknej szlachcianki [GALERIA]

– Historia Terespola rozpoczyna się od założenia wsi Błotków, która była własnością Hronostajów, później Sapiehów, a następnie króla Jana Kazimierza II Wazy, który jadąc na Sejm do Brześcia zatrzymywał się w rezydencji wybudowanej w Błotkowie. Po pewnym czasie władca decyduje się przekazać posiadłości swojemu sekretarzowi Cyprianowi Brzostowskiemu, a ten sprzedaje dobra  Józefowi Bogusławowi Słuszce. Szlachcic postanawia ze względu na miłość do swej żony zmienić nazwę miejsca na Terespol, pochodzącą od imienia małżonki Teresy. Kiedy Słuszka umiera, nie przywiązana do majątku rodzinnego Teresa, sprzedaje posiadłości Ludwikowi Pociejowi – mówi historyk Przemysław Wróblewski. Kontynuując dodaje, że Pociej ze względu na długi sprzedaje dobra Janowi Jerzemu Flemingowi.

- Idea budowy twierdzy brzeskiej sięga XVIII wieku, miała ona bronić zachodniej granicy imperium rosyjskiego. Koncepcję zaczęto realizować dopiero w latach 30 XIX wieku. W 1836 r. wbudowano kamień węgielny pod budowę cytadeli, prace trwały prawie 80 lat, a zakończyły się w 1915 r. W latach 1878- 1888 r. powstaje pierwszy pierścień fortów. Zostaje ich wówczas wybudowanych dziesięć i mają one oznaczenia cyfrowe rzymskie, od I do X. Po naszej stronie Bugu zostają wybudowane dwa forty, w Lebiedziewie i w Łobaczewie – opowiada Dominik Litwiniuk, pracownik Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach na stanowisku specjalisty ds. organizacji imprez kulturalnych.

Zbliżające się wydarzenia w gminie Terespol:

8 września odbędą się obchody upamiętniające ofiary II wojny światowej w 80. rocznicę wybuchu konfliktu, wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa dotycząca lotnictwa na terenie lotniska w Małaszewiczach, prezentowane będą zdjęcia z prywatnej kolekcji Pawła Oleszczuka, które do tej pory nigdzie nie były publikowane. Przy tej okazji zostanie wygłoszona prelekcja przez historyka Dawidziuka. Uwieńczeniem uroczystości będzie koncert pieśni wojskowych i patriotycznych, w wykonaniu zespołu Lustro, który będzie miał miejsce w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy Terespol. Na zakończenie zaplanowany jest występ teatru ognia "Antidotum" z Białej Podlaskiej, widowisko odbędzie się przy budynku urzędu gminy.

15 września wszyscy chętni pobiegną w maratonie Wrota Wolności, zaproszeni są miłośnicy sportu i biegania. Impreza skierowana jest także do dzieci i młodzieży, więc zaplanowanych jest sześć kategorii dziecięcych biegowych. Organizatorzy w ten sposób chcą promować zdrowy tryb życia, co roku w biegu uczestniczy ponad 200 osób. Wydarzenie ma charakter pikniku rodzinnego, w czasie którego zapewnione są atrakcje dla najmłodszych, jak dmuchańce czy ognisko oraz przejażdżki kucykiem oraz zabawy z animatorem.

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy Was do wakacyjnej podróży śladami "Niezwykłego Podlasia". Będziemy prezentować najbardziej atrakcyjne zakątki naszego regionu. Pokazywać miejsca, które warto zobaczyć, przypominać te, które są mało znane. Przedstawiać nasze propozycje na to jak atrakcyjnie, po sąsiedzku spędzić wakacyjny weekend i nie tylko.

Uważnie przeczytajcie publikację o Terespolu i odpowiedzcie na pytanie konkursowe dotyczące tego miasteczka. Do końca wakacji będziemy drukować kolejne kupony z pytaniami, na które odpowiedzi znajdziecie w naszych tekstach. Pięć osób, które poprawnie odpowiedzą na zadane pytania i prześlą po zakończeniu konkursu najwięcej poprawnych odpowiedzi, nagrodzimy atrakcyjnymi upominkami m.in. talonami zakupowymi, plecakami turystycznymi i innymi niespodziankami.

Lubisz podróżować i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Nagrodzimy najbardziej aktywnych podróżników, którzy podążą śladem opisywanych przez nas miejsc. Szansę na otrzymanie nagrody mają czytelnicy-podróżnicy, którzy zrobią sobie selfie (autoportret) w miejscach opisanych w cyklu "Niezwykłe Podlasie" i prześlą je na adres redakcji. Zdjęcia można przesłać mejlem na adres: [email protected] lub za pośrednictwem Facebooka, z dopiskiem: Wyrażam zgodę na publikację.

Pięć osób, które nadeślą najciekawsze fotografie, otrzyma atrakcyjne nagrody.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama