Biała Podlaska: Sąd pod presją zmian. Na wyroki poczekamy dłużej?

  • 29.08.2019, 12:15 (aktualizacja 29.08.2019, 13:32)
  • Marcin Kozarski
Biała Podlaska: Sąd pod presją zmian. Na wyroki poczekamy dłużej?
Z przyczyn zdrowotnych i zawodowych w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej z orzekania już niebawem może być wyłączona aż jedna trzecia sędziów. To aż 8 z ogólnej liczby 24. Jakby tego było mało, decyzją ministra sprawiedliwości zniesiony został VII wydział karny. Zamiast dotychczasowych dwóch ma powstać jeden superwydział. Pomysł obarczony jest sporym ryzykiem osłabienia sprawności postępowań karnych.

Ideą powołania w 2003 roku wydziału wykonywania orzeczeń, a następnie w styczniu 2010 r. obok II także VII wydziału karnego, było zagospodarowanie ogromnej liczby wpływających spraw, przy jednoczesnym zapewnieniu sprawności postępowań. I cel ten został osiągnięty. Dzięki temu sąd na odcinku karnym może poszczycić się sprawnym zarządzaniem, stałym zmniejszaniem wskaźnika spraw starych, znacznym skróceniem czasu od daty wpływu do wydania rozstrzygnięcia oraz szybką i skuteczną egzekucją należności. Praktycznie wyeliminowano również skargi na przewlekłość postępowań. 

Teraz wydział VII ma zniknąć, jednocześnie ma powstać jeden superwydział. O zmianach wie prezes Sądu Okręgowego w Lublinie, nie leżą one jednak w jego kompetencjach. - Wszelkie decyzje dotyczące likwidacji wydziału VII karnego należą do ministra sprawiedliwości. Jak należy wnioskować, są one podejmowane na podstawie stałego monitorowania sytuacji poszczególnych sądów i wszechstronnej analizy danych statystycznych - tłumaczy rzeczniczka sądu, sędzia Barbara Markowska.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 

Marcin Kozarski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe