Powiat radzyński: Większe klasy i łączone zajęcia w szkołach średnich

  • 29.08.2019, 13:00
  • Joanna Danielewicz
Powiat radzyński: Większe klasy i łączone zajęcia w szkołach średnich
W przededniu rozpoczęcia roku szkolnego okazuje się, że powiat może mieć problemy z zabezpieczeniem funduszy na wchodzące w życie podwyżki pensji nauczycieli i sfinansowanie zajęć w podwójnym roczniku klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. - Półroczne sprawozdanie finansowe uwidoczniło 1,8 mln zł deficytu w oświatowym budżecie. Rok zamkniemy prawdopodobnie deficytem w wysokości około 4 mln zł i to bez uwzględnienia wydatków na podwyżki i dodatkowe godziny lekcyjne - mówi starosta Szczepan Niebrzegowski.

Starostwo jest jednostką prowadzącą dla trzech szkół ponadpodstawowych: I LO w Radzyniu Podlaskim, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim i Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Ponadto samorządowi podlega też Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radzyniu Podlaskim. Na początku roku kalendarzowego okazało się, że subwencja przyznana przez państwo na ten rok szkolny będzie niższa od planowanej o 650 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że wydatki na oświatę wzrosną od września z uwagi na podwójny rocznik w klasach pierwszych w szkołach średnich i podwyżki dla nauczycieli, starostwo podjęło decyzję o radykalnych zmianach w organizacji zajęć w szkołach mu podległych.

W poprzednim roku koszty utrzymania placówek oświatowych prowadzonych przez powiat  zamykały się znacznie powyżej tego, co samorząd dostaje na szkoły od państwa. Budżet I LO był o ponad 1,3 mln wyższy niż subwencja, wydatki na ZSP o ponad 2,2 mln złotych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy potrzebował pól miliona więcej niż wynikało z subwencji, a Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej – 245 tys. zł.

 - To znaczy, że robi nam się duży problem z utrzymaniem szkół. Dlatego też powiat poprosił dyrektorów szkół mu podległych o rewizję budżetów i cięcia kosztów. Dyrektorzy wprowadzili ograniczenia planowanych wydatków i dzięki temu mamy do dyspozycji 1,5 mln zł – mówił w czerwcu starosta Szczepan Niebrzegowski, informując radnych powiatowych o sytuacji w oświacie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe