Pół miliarda na walkę z suszą

  • 04.09.2019, 12:20
  • Anna Ostapiuk
Pół miliarda na walkę z suszą
Nad tematem suszy i rolniczych strat na naszym terenie pochyliły się media ogólnokrajowe. Redakcja stacji Polsat News spotkała się z przedstawicielami Urzędu Gminy w Drelowie, pracującymi nad szacowaniem strat oraz z rolnikami, których uprawy uległy silnym zniszczeniom.

- Lubelszczyzna podzieliła się na dwie części. Część północna jest bardziej dotknięta przez suszę, część południowa trochę mniej. Wystarczy popatrzeć na mapy, które co jakiś czas publikuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, systematycznie i na bieżąco monitorujący zjawisko suszy rolniczej, żeby zauważyć, że sytuacja w niektórych regionach jest dramatyczna, szczególnie tam, gdzie susza pojawiła się już drugi raz z rzędu - zauważyła Katarzyna Niećko z Polsat News. Stacja odwiedziła gminę Drelów na okoliczność dotkliwej klęski suszowej, której doświadczyli rolnicy zamieszkali na tym skrawku Lubelszczyzny. 

- Po raz kolejny rolnicy zostali poszkodowani przez suszę. Była w tamtym roku, w tym roku też deszcze nas omijały. W ciągu dwóch, trzech miesięcy dosłownie dwa razy popadało - mówi o dramatycznej sytuacji Adam Bahonko,  przewodniczący komisji ds. szacowania strat w urzędzie gminy Drelów. - Gdy byliśmy w terenie z komisją, widać było po zbożach, że plony będą bardzo niskie. Sytuacja jest porównywalna do poprzedniego roku, jednak bardziej ucierpiały pastwiska, nie było drugiego pokosu. Najbardziej szkoda rolników, którzy mają zwierzęta i zajmują się produkcją zwierzęcą, bo oni nie będą mieli ich czym karmić - dodaje  przewodniczący komisji.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, z 3 września

 

Anna Ostapiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe