Podpowiadamy jak oszczędzić na polisie mieszkania!

  • 04.09.2019, 14:12
  • Artykuł Partnera
Podpowiadamy jak oszczędzić na polisie mieszkania!
Choć ubezpieczenia mieszkaniowe nie należą do najdroższych – właściciele nieruchomości, którym przychodzi zapłacić roczną składkę – najczęściej szukają oszczędności na takiej polisie. Podpowiadamy jak obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania,  by w razie szkody nie być zaskoczonym niskim odszkodowaniem.

Zanim ubezpieczymy nieruchomość przede wszystkim warto uświadomić sobie jakiego typu zdarzenia mogą jej zagrozić. To od czego ubezpieczamy naszą nieruchomość wpłynie na cenę polisy. Im więcej ryzyk – tym cena polisy będzie wyższa i odwrotnie – jeżeli zdecydujemy się np. na ubezpieczenie domu i mieszkania (więcej tutaj) od pożaru, ale wyłączymy powódź – cena będzie odpowiednio niższa.

Jak pokazują badania powód dla którego najczęściej korzystamy z ubezpieczenia mieszkaniowego to zalanie mieszkania. Aż 77% właścicieli nieruchomości deklaruje, że miało w przeszłości doświadczenie z tego typu szkodą. To bardzo dużo. Oczywiście trzeba w tym miejscu pamiętać o tym, że zalanie może dotyczyć wyłącznie naszej nieruchomości, ale też i sąsiada za które to my względem osób trzecich będziemy odpowiedzialni. 

Kolejny typ szkody z którą często mają do czynienia właściciele nieruchomości to kradzież z włamaniem. Blisko 20% osób zadeklarowało w ankiecie badawczej, że doświadczyło takiej sytuacji. Jeżeli weźmiemy ponadto pod uwagę, że liczba mieszkań w Polsce wynosi ok. 14,44 mln – wówczas należy przyjąć że ok. 3 mln osób w Polsce straciła majątek w wyniku kradzieży! To tyle samo ile mieszkańców ma Warszawa, Madryt, czy Kijów. Oczywiście kradzież dotyczy przede wszystkim naszych ruchomości, ale przy okazji włamania często zniszczeniu ulegają również elementy stałe nieruchomości – okna, drzwi, zabudowy, szafki itp.

Kolejną przyczyną szkód mieszkaniowych są pożary. Badania pokazują, że aż 9 proc. właścicieli mieszkań i domów doświadczyło takiej tragedii. To o wiele bardziej dotkliwe zagrożenie, niż kradzież z włamaniem. O ile bowiem złodzieje mogą wynieść z naszego domu głównie ruchomości – w pożarze nierzadko tracimy majątek całego życia. Pożary wybuchają w domach z bardzo różnych przyczyn: częstym powodem jest niedopalony papieros, uderzenie pioruna, pozostawienie świec czy lamp naftowych niedaleko materiałów łatwopalnych, niesprawne urządzenia grzewcze i elektryczne. Pożary bywają wzniecane przez dzieci, powstają w wyniku urządzania ognisk i grilli, a także w związku z wypalaniem traw.

7 proc. właścicieli mieszkań doświadczyło także dewastacji. Do tej kategorii zalicza się np. pomalowanie fasady graffiti, czy stłuczenie szyb przez osoby trzecie. Nie zawsze w przypadku tego typu szkody mamy do czynienia z chuliganami – równie często szybę może stłuc nieuważne dziecko sąsiadów. Szkodę powstałą w wyniku przepięcia elektrycznego likwidowało z kolei 3 proc. ubezpieczonych. Ze wzrostem napięcia ponad maksymalną wartość napięcia instalacji lub urządzenia elektrycznego mamy najczęściej do czynienia w związku z uderzeniem pioruna, ale też odległymi wyładowaniami. Przepięcia powstają także w samej instalacji elektrycznej w wyniku różnych zjawisk prądowych – np. zwarciem. Ostatnie na liście częstych przyczyn szkód w nieruchomościach są wichury. Z powodu takiego zjawiska musiało naprawiać dom 3% ankietowanych. Gwałtowne nawałnice powodujące oderwanie się kawałków dachu, czy przewrócenie drzewa to coraz częstsze zjawisko w Polsce.

Kupując ubezpieczenie nieruchomości (zobacz) powinniśmy mieć zatem w pamięci wszystkie zagrożenia, jakie mogą dotknąć naszą nieruchomość. Szczególnie, że decyzja od czego ubezpieczamy naszą nieruchomość wpłynie na cenę polisy. 

Powinniśmy także  mieć świadomość, że cena ubezpieczenia zależy także od zakresu ochrony. Oznacza to, że wybierając polisę będziemy decydować, czy ubezpieczamy mury, elementy stałe, czy również mienie ruchome.  

Na cenę polisy będzie miała też wpływ wartość naszej nieruchomości oraz zgromadzonych w niej przedmiotów. Nie bez znaczenia są też cechy naszego domu lub mieszkania.

Ubezpieczyciele wyliczając cenę polisy biorą też pod uwagę, jakie zabezpieczenia ma nasz dom i mieszkanie. Czy są w nim zamontowane drzwi i rolety antywłamaniowe, alarm, ochrona osiedla lub domu. Jeżeli posiadamy tego typu udogodnienia – wówczas składka za ubezpieczenie będzie odpowiednio niższa.

Na wysokość składki będzie miało wpływ również to, czy kupujemy polisę jako odrębny produkt firmy ubezpieczeniowej, czy też możemy skorzystać ze zniżki przysługującej np. za zakup ubezpieczeń w pakiecie lub za kontynuację ubezpieczenia.

Mając powyższe informacje w pamięci obniżenie składki na ubezpieczenie nie powinno stanowić dla nas problemu. Warto przy zakupie ubezpieczenia mieszkania pamiętać jednak nie tylko o wysokości składki, ale też wiarygodności firmy ubezpieczeniowej. Warto wykupić polisę w firmie, która działa o wielu lat na polskim rynku oraz jest częścią międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej. 
 

Artykuł Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe