Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:57
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Podpowiadamy jak oszczędzić na polisie mieszkania!

Choć ubezpieczenia mieszkaniowe nie należą do najdroższych – właściciele nieruchomości, którym przychodzi zapłacić roczną składkę – najczęściej szukają oszczędności na takiej polisie. Podpowiadamy jak obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania,  by w razie szkody nie być zaskoczonym niskim odszkodowaniem.
Podpowiadamy jak oszczędzić na polisie mieszkania!

Zanim ubezpieczymy nieruchomość przede wszystkim warto uświadomić sobie jakiego typu zdarzenia mogą jej zagrozić. To od czego ubezpieczamy naszą nieruchomość wpłynie na cenę polisy. Im więcej ryzyk – tym cena polisy będzie wyższa i odwrotnie – jeżeli zdecydujemy się np. na ubezpieczenie domu i mieszkania (więcej tutaj) od pożaru, ale wyłączymy powódź – cena będzie odpowiednio niższa.

Jak pokazują badania powód dla którego najczęściej korzystamy z ubezpieczenia mieszkaniowego to zalanie mieszkania. Aż 77% właścicieli nieruchomości deklaruje, że miało w przeszłości doświadczenie z tego typu szkodą. To bardzo dużo. Oczywiście trzeba w tym miejscu pamiętać o tym, że zalanie może dotyczyć wyłącznie naszej nieruchomości, ale też i sąsiada za które to my względem osób trzecich będziemy odpowiedzialni. 

Kolejny typ szkody z którą często mają do czynienia właściciele nieruchomości to kradzież z włamaniem. Blisko 20% osób zadeklarowało w ankiecie badawczej, że doświadczyło takiej sytuacji. Jeżeli weźmiemy ponadto pod uwagę, że liczba mieszkań w Polsce wynosi ok. 14,44 mln – wówczas należy przyjąć że ok. 3 mln osób w Polsce straciła majątek w wyniku kradzieży! To tyle samo ile mieszkańców ma Warszawa, Madryt, czy Kijów. Oczywiście kradzież dotyczy przede wszystkim naszych ruchomości, ale przy okazji włamania często zniszczeniu ulegają również elementy stałe nieruchomości – okna, drzwi, zabudowy, szafki itp.

Kolejną przyczyną szkód mieszkaniowych są pożary. Badania pokazują, że aż 9 proc. właścicieli mieszkań i domów doświadczyło takiej tragedii. To o wiele bardziej dotkliwe zagrożenie, niż kradzież z włamaniem. O ile bowiem złodzieje mogą wynieść z naszego domu głównie ruchomości – w pożarze nierzadko tracimy majątek całego życia. Pożary wybuchają w domach z bardzo różnych przyczyn: częstym powodem jest niedopalony papieros, uderzenie pioruna, pozostawienie świec czy lamp naftowych niedaleko materiałów łatwopalnych, niesprawne urządzenia grzewcze i elektryczne. Pożary bywają wzniecane przez dzieci, powstają w wyniku urządzania ognisk i grilli, a także w związku z wypalaniem traw.

7 proc. właścicieli mieszkań doświadczyło także dewastacji. Do tej kategorii zalicza się np. pomalowanie fasady graffiti, czy stłuczenie szyb przez osoby trzecie. Nie zawsze w przypadku tego typu szkody mamy do czynienia z chuliganami – równie często szybę może stłuc nieuważne dziecko sąsiadów. Szkodę powstałą w wyniku przepięcia elektrycznego likwidowało z kolei 3 proc. ubezpieczonych. Ze wzrostem napięcia ponad maksymalną wartość napięcia instalacji lub urządzenia elektrycznego mamy najczęściej do czynienia w związku z uderzeniem pioruna, ale też odległymi wyładowaniami. Przepięcia powstają także w samej instalacji elektrycznej w wyniku różnych zjawisk prądowych – np. zwarciem. Ostatnie na liście częstych przyczyn szkód w nieruchomościach są wichury. Z powodu takiego zjawiska musiało naprawiać dom 3% ankietowanych. Gwałtowne nawałnice powodujące oderwanie się kawałków dachu, czy przewrócenie drzewa to coraz częstsze zjawisko w Polsce.

Kupując ubezpieczenie nieruchomości (zobacz) powinniśmy mieć zatem w pamięci wszystkie zagrożenia, jakie mogą dotknąć naszą nieruchomość. Szczególnie, że decyzja od czego ubezpieczamy naszą nieruchomość wpłynie na cenę polisy. 

Powinniśmy także  mieć świadomość, że cena ubezpieczenia zależy także od zakresu ochrony. Oznacza to, że wybierając polisę będziemy decydować, czy ubezpieczamy mury, elementy stałe, czy również mienie ruchome.  

Na cenę polisy będzie miała też wpływ wartość naszej nieruchomości oraz zgromadzonych w niej przedmiotów. Nie bez znaczenia są też cechy naszego domu lub mieszkania.

Ubezpieczyciele wyliczając cenę polisy biorą też pod uwagę, jakie zabezpieczenia ma nasz dom i mieszkanie. Czy są w nim zamontowane drzwi i rolety antywłamaniowe, alarm, ochrona osiedla lub domu. Jeżeli posiadamy tego typu udogodnienia – wówczas składka za ubezpieczenie będzie odpowiednio niższa.

Na wysokość składki będzie miało wpływ również to, czy kupujemy polisę jako odrębny produkt firmy ubezpieczeniowej, czy też możemy skorzystać ze zniżki przysługującej np. za zakup ubezpieczeń w pakiecie lub za kontynuację ubezpieczenia.

Mając powyższe informacje w pamięci obniżenie składki na ubezpieczenie nie powinno stanowić dla nas problemu. Warto przy zakupie ubezpieczenia mieszkania pamiętać jednak nie tylko o wysokości składki, ale też wiarygodności firmy ubezpieczeniowej. Warto wykupić polisę w firmie, która działa o wielu lat na polskim rynku oraz jest częścią międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama