Gmina Międzyrzec Podlaski: Radny może stracić mandat

  • 07.09.2019, 08:10
  • Paulina Chodyka
Gmina Międzyrzec Podlaski: Radny może stracić mandat
Przepisy mówią, że radny musi stale zamieszkiwać na terenie gminy, w której został wybrany. W przypadku Łukasza Łosickiego pojawiły się wątpliwości czy tak jest. Anonimowa skarga trafiła do rady gminy i komisarza wyborczego, który po zbadaniu sprawy przez bialską delegaturę Krajowego Biura Wyborczego, skierował wniosek do wojewody o wygaszenie mandatu.

Zgodnie z polskim prawem do rady gminy może zostać wybrany kandydat, który na stałe mieszka na obszarze gminy, gdzie kandyduje. W momencie, kiedy radny zmienia miejsce stałego zamieszkania traci prawo wybieralności, a więc jego mandat powinien zostać wygaszony. Taka sytuacja dotyczy radnego Łukasza Łosickiego.

– Komisarz wyborczy skierował wniosek do wojewody lubelskiego o wygaszenie mandatu radnego Łukasza Łosickiego w związku z tym, że radny złamał przepisy prawa wyborczego. Dostaliśmy informację, że pan Łosicki nie zamieszkuje na terenie gminy, w której jest radnym. Sprawdziliśmy to i rzeczywiście okazało się, że radny jest zameldowany w Rzeczycy, ale stale zamieszkuje gdzie indziej. Przepisy jasno mówią, że w momencie, kiedy radny przestaje zamieszkiwać gminę, do której kandydował, automatycznie traci mandat. Oczywiście może się od decyzji wojewody odwoływać – informuje Jerzy Sadowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej.

Zapytaliśmy samego zainteresowanego, co ma w tej sprawie do powiedzenia. – Od czterech lat mieszkam w Rzeczycy i jestem tam zameldowany. Rzeczyca to mój dom, to ludzie, którzy wybrali mnie na swojego radnego – wyjaśnia enigmatycznie radny Łukasz Łosicki.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, z 3 września

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Radni powinni byc uczciwi
Radni powinni byc uczciwi 11.09.2019, 23:31
Radny mieszka z rodziną w Zahajkach. Zapytajcie kogokolwiek we wsi to pokaża wam jego dom. Codziennie jego żona jezdzi rano do pracy on tez i potem wracaja. Mijamy sie praktycznie kazdego dnia jestesmy sasiadami. Wstyd panowie radni gminy. Pieknie klamiecie ze mieszka w Rzeczycy. A potem do koscioła i do komunii. A fuj. Świetna jakosc waszej polityki.
Gość
Gość 10.09.2019, 16:43
Ciekawe dlaczego zarówno przewodniczacy rady i wójt gminy, idą w zaparte że radny nie mieszka w.Zahajkach, a w Rzeczycy
Sołtys
Sołtys 12.09.2019, 10:34
Bo dzięki wójtowi on został radnym i jeden i drugi powinni polecieć na zbity ryj
Sołtys
Sołtys 10.09.2019, 07:14
Nie mieszkasz i nigdy nie mieszkałeś oszukałeś wyborców którzy w większości żałują oddanych głosów na Twoją osobę !!!

Pozostałe